herný notebook Asus TUF Gaming A17

Asus TUF Gaming A17

„Games don’t make you violent, lag does.“

Spoločnosť Asus sa rozhodla pre rok 2021 znovu predstaviť herný notebook, ktorý zmenil budget gaming trh. Je trochu škoda, že namiesto vynovenia dizajnu alebo zmenenia pomenovania produktovej rady sa rozhodli len pripísať 2021 za meno herného notebooku. Toto je len časť príbehu Asus TUF Gaming A17 2021. Úspech herného notebooku je založený na kombinácii procesorov AMD, Nvidia a ich spárovaním s dostačujúcou RAM a SSD diskom. Asus TUF Gaming A17 je dobrou voľbou pre hranie hier z hľadiska toho čo ponúka za cenu zostavy.

Herný notebook Asus TUF Gaming A17 berie ohľad na rozpočet.

Asus TUF Gaming A17 má dve farebné prevedenia: Fortress Grey a Bonfire Black. Telo notebooku je zostavené kombináciou hliníkového veka s plastovou konštrukciou. Vrchná časť hliníkového veka je zdobená imitáciou štyroch skrutiek, logom a veľkým nápisom TUF. Stredne veľké rámčeky obklopujú bezdotykovú obrazovku s Full HD rozlíšením nad ktorou sa nachádza výkroj s webkamerou. 

Po otvorení herného notebooku je klávesnica osadená v ohraničenej časti. W, A, S, D sú farebne odlíšené od ostatných klávesov a tlačidlo napájania je umiestnené v pravom hornom rohu, ktoré má šesťhranný tvar.  Pri porovnaní 17,3 a 15,6 palcovej verzii herného notebooku je veľkosť a hmotnosť nie až taká rozdielna. Rozmery testovaného notebooku sú: 15,7 x 10,6 x 1 palcov.

Jediné také mínus prevedenia Asusu TUF Gaming A17 je, že pri uchopení herného notebooku sme videli a aj cítili flexibilný pohyb obrazovky a klávesnice.

Testovaný model herného notebooku spoločnosti Asus a to presne Asus TUF Gaming A17 (verzia FA706) ponúka obdivuhodnú kombináciu vnútorných komponentov ako jeho konkurenti: osemjádrový procesor AMD Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, 512GB SSD úložisko, 17,3 palcový Full HD displej, grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 3060, dobrá veľkosť batérie, odolnejšia konštrukcia.

Jediné porty sa na pravej strane herného notebooku Asus TUF Gaming A17 sú USB 3.2 a Kensington zámok. Na ľavej strane sa nachádzajú porty ako Ethernet, HDMI, dva porty USB 3.2 Type-A, Thunderbolt 4, 3,5mm zvukový konektor a nabijací port. Slot na SD a micro SD kartu pri tomto notebooku nenájdete. 

Webkamera s rozlíšením 720p sníma adekvátne jasné a farbené video, pričom jej kvalita a zaostrenie (jemné) je šumivé. Ďalej kamera nie je vybavená funkciou rozpoznávania tváre a hernému notebooku chýba aj čítačka odtlačku prstov.

Testovaný model herného notebooku Asus TUF Gaming A17 mal 17,3 palcovú matnú Full HD obrazovku s obnovovacou frekvenciu 144 Hz s adaptývnou synchrozáciou. Priemerný jas displeja s 264 nitami a rozložením 79% je podľa nášho názoru veľmi nerovnomerné.  Maximálny jas obrazovky pri napájaní z batérie sa ešte viac zníži (na 144 nitov), toto prednastavenie sa potom dá deaktivovať. 

Odozva displeja je bohužiaľ tiež neprimeraná, čo môže mať negatívny dopad pri hraní. Screen bleeding je minimálny, ale je viditeľný pri tmavých scénach, čo môže byť nepríjemné. 

Úroveň čiernej farby je vyhovujúca, ale kontrast je určite pod 1000:1. Displej je dobre kalibrovaný, farebné odchýlky sú pomerne nízke a ručná kalibrácia umožňuje ich dodatočne znížiť, ale farby displeja sú iba 60% sRGB

Matná úprava displeja herného notebooku eliminuje prípadné odrazy, ale v spojení s nízkym jasom je vonkajšia viditeľnosť nedostačujúca. Ak sa rozhodnete pre kúpu tohto herného notebooku tak doporučujeme Asus TUF Gaming A17 používať v priestoroch s dostatkom tieňa a pozerať sa priamo na displej.

Asus TUF Gaming A17 je herný notebook na každú príležitosť.

Obdivuhodný výkon za primeranú cenu.

Herný notebook Asus TUF Gaming A17 preukázal vynikajúce výsledky v hernom výkone. AMD Ryzen 7 5800H v spojení s Nvidia GeForce RTX 3060 a 16GB RAM poukazujú na to, že herný notebook má vysoké ambície. Tento herný notebook je postavný na pomere cena:výkon a je vhodný pre hráčov, ktorí nechcú minúť všetky peniaze na počítač.  

Pomerne nepriehľadný software MyAsus zvládol všetky výkonnostné a profilové záťaže. Ak sa zameriame na výkon pri hraní hier, tak Asus TUF Gaming A17 zvláda chod všetkých hier na viac ako 60 fps pri nastavení grafiky na najlepšiu kvalitu obrazu. Tieto výsledky (ak sa zameriame na cena:výkon) sú veľmi uspokojivé a ak si ich porovnáme s konkurenciou, tak máloktorý herný notebook sa chytá na Asus TUF Gaming A17.

Veľa herných notebookov ponúka viac zónové podsvietenie klávesnice, ale herný notebook Asus TUF Gaming A17 zobrazuje len jednu zvolenú farbu. Pomocou kláves Fn a šípok hráč môže upraviť jas, zvoliť farebný cyklus, dýchanie alebo stroboskopický efekt. Rozloženie a veľkosť klávesov, celkovo klávesnice je pohodlné. W, A, S, D sú farebne odlíšené od ostatných klávesov a pocit pri písaní je dostačujúci. Posun jednotlivých klávesov je hladný a rýchly. Ale na druhej strane je trochu plytký a “plastický”. 

Touchpad je relatívne makky a ponúk dva tlačidlá s priemernou odozvou (spätnou väzbou). Gestá pre Windows 10 s ovládačmi Windows Precision reagovali bezchybne so zabudovaným touchpadom.

Asus TUF Gaming A17 prekonáva svoju konkurenciu.

Test 90Wh batérie preukázal, že herný notebook pri zapnutom režime Windows Better performance, pri nastavení obrazovky na 120 nitov a pri vypnutých programov v pozadí vydržal pracovať 10 hod. a 41 minút pri prehliadaní internetu a 10 hod. a 11 minút pri prehrávaní videa.

Vstavané spodné reproduktory herného notebooku Asus TUF Gaming A17 nemali dostačujúcu hlasitosť a kvalitu basov na počúvanie hudby a hranie hier. Jediný zvukový software DTS Sound Unbound prichádza s herným notebookom v balení. Bohužiaľ tento software funguje len s hernými slúchadlami.

Asus TUF Gaming A17 vďaka svojej plastovej spodnej časti nie je taký horúci ako iné herné notebooky s kovový spodkom. Pri 15 minútovom hraní sa spodná strana zohriala na 42,7°C čo je viac ako naša komfortná hranica, ale to by nemalo vadiť. Stred klávesnice a touchpad mali teplotu 38,3°C a 25°C, takže sa pohodlne používajú. Celkovo najhorúcejšie miesto celého notebooku bolo v spodnej časti. 

Zhodnotenie produktu

3.5/5

Napriek chýbajúcim (požadovaným) zmenám herný notebook Asus TUF Gaming A17 (2021) verzia FA706 je podstatne lepšia ako predchádzajúca generácia. Nový model s procesorom od AMD doslova natrel Intelu a grafická karta RTX 3060 bola vynikajúca. Ak sa pozrieme na cenu, tak tento herný notebook je jeden z najlepších herných možností na trhu. Vyskytlo sa aj pár vecí, čo by mohli byť na lepšej úrovni ako napríklad lepšiu kvalitu obrazovky, ale celkovo sme spokojní so zariadením. Na koniec ak hľadáte dobrý herný notebook do 1500 EUR tak Asus TUF Gaming A17 je správna voľba.

K vzniku tejto recenzie nám pomohli svojim obsahom weby:

https://notebookcheck.net/

https://www.pcmag.com/

https://www.laptopmedia.com/