notebook Dell XPS 13

Dell XPS 13 (9310)

„I don’t have birthdays. I level up!“

Testovaný ultrabook Dell XPS 13 je vybavený procesorom Intel “Tiger Lake” 11. generácie (i7, 2,8 GHz), ktorý ponúka rýchly, efektívny výkon a dlhú výdrž batérie. Notebook o hmotnosti 1,2 kg má tiež vynikajúci 13,4 palcový displej a nádherný design. Podľa nás Dell XPS 13 kombinuje veľa výborných vlastností, ktoré ho zároveň zaraďujú do prémiových ultrabookov. Cena za ultrabook je o trochu vyššia, čo zodpovedá jeho špičkovej konfigurácii. Za ponúkaný výkon a dizajn sa oplatí investovať.

Harmonický dizajn Ultrabooku Dell XPS 13 očarí každého.

Prevedenie ultrabooku Dell XPS 13 je obdivuhodné, jeho dizajn je tenký, konštrukcia je pevná, ale váha je o niečo väčšia. Ultrabooku sa tiež predáva aj v dotykovej variante, ktorá je ťažšia ako testovaný model z dôvodu povrchovej úpravy displeja (Gorilla Glass 6). Kvalita ultrabooku je špičková, pretože spoločnosť 

Dell použila vysoko kvalitné materiály, ktoré dopĺňajú elegantný dizajn. Pevné prevedenie (hliníková konštrukcia) je hneď vidieť po rozbalení ultrabooku. Boky XPS 13 sú tak upravené, aby sa pri častom používaní portov nepoškriabali. Ak sa Vám páči tento dizajn tak spoločnosť Dell ho ponúka aj vo väčších variantách ako XPS 15 a XPS 17. Tento prístup si môžeme všimnúť aj v spoločnosti Apple.  

Tento počítač má tiež dve farebné prevedenia a to Platinum Silver a Frost White. Rozdiel medzi nimi je, že farba opierky dlaní v Platinum Silver je čierna (čierne uhlíkové vlákna) a Frost White je má biela (biely kompozit). Opierka dlaní je príjemná a obsahuje aj povrchovú úpravu, ktorá je odolná voči UV žiarenie a zabraňuje žltnutiu a farebným zmenám. 

Ak hľadáte ultrabook na bežné používanie, alebo výpočtovú mašinu tak Dell XPS 13 je tu pre Vás. Existuje aj 2 v 1 verzia XPS 13 s 360-stupňovým pántom.

Testovaný ultrabook Dell XPS 13 je vybavený štvorjadrovým Intel Core i7-1165G7 procesorom s technológiou Hyper-Threading. Frekvencia procesoru je 2,8 GHz. Grafickú kartu od AMD a Nvidia to nenájdeme, lebo Dell XPS 13 má integrovanú grafiku od Intelu a to presne Intel Iris Xe. Testovaný model má aj 16 GB RAM a 1 TB SSD disk.  

Základná konfigurácia Dell XPS 13 prichádza s Intel i3 procesorom, 8 GB RAM a 256 GB SSD diskom. V porovnaní s MacBookom Pro, ktorého základná konfigurácia je s Intel i5 procesorom. Najväčší rozdiel XPS 13 MacBooku je v cene, kde Apple je drahší. 

Medzi konkurentov testovaného ultrabooku môžeme zaradiť modely ako spomínaný MacBook Pro, Asus ZenBook 13, Razer Blade Stealth 13 a Microsoft Surface Laptop 3. 

Ultrabooku Dell XPS 13 ponúka vo svojom kompaktnom prevedení webkameru o rozlišení 720p s IR rozpoznávaním tváre. Webkamera je umiestnená v strede nad displejom. Kvalita kamery je priemerná pre svoju triedu, čo znamená, že zábery sú rozmazané v porovnaní s dnešnými smart telefónmi. Spoločnosť Dell tvrdí, že kvalita kamery je vyplašená pridaním štvordielneho objektívu a lepšou redukciou šumu, ale ak plánujete usporiadať večerný hovor na Skype, tak pravdepodobne budete chcieť použiť svoj telefón. 

Kompaktný dizajn ultrabooku sa preukázal na zredukovanom počte portov. Dell XPS 13 tým pádom má dva USB porty typu C s podporou Thunderbolt 4, konektor pre slúchadlá (3,5mm) a čítačkou microSD kariet. Táto selekcia portov nám dáva najavo, že užívateľ pre pripojenie monitorov a USB A zariadení bude potrebovať adaptéry. Spoločnosť Dell je jedna z mála firiem, ktorá ponúka v balení notebooku USB adaptér. V skratke tento ultrabooku nasleduje trendy ako redukcia a implementácia  USB C portov. 

Dell XPS 13 je tiež vybavený bezdrotovým pripojením Wi-Fi (802.11 ax) a Bluetooth 5, ktoré sú vhodné pre stabilné internetové pripojenie a používanie bezdrotových klávesníc a myší.

13, 4 palcový displej ultrabooku Dell XPS 13 je k dispozícii v troch verziách, pričom všetky majú nezvyčajný pomer strán 16:10 namiesto 16:9. Tento zvelený pomer má praktické využitie pri prezeraní web stránok alebo dlhých dokumentov.

Testovaný model mal rozlíšenie 1920 x 1200 pixelov. Vďaka jeho pomeru strán má rozlíšenie o niečo vyššie ako Full HD, ale konkurencia ponúka lepšie displeje ako napríklad MacBooku Pro s Retina displejom a Microsoft Surface Laptop 3 s PixelSense. Tento nedostatok sa dá dobehnúť konfiguráciou lepšieho panelu s rozlíšením 3840 x 2400 pixelov, čo potom z neho robí viac ako 4K displej. 

Keď už raz používate 4K monitor (displej notebooku alebo externý monitor), je ťažké sa potom vrátiť na Full HD, kde sú občas viditeľné pixely a mierne zrnitý text. V skutočnosti to nie je až také negatívum, lebo obraz pôsobí živo, displej podporuje skoro 100% sRGB, gamut DCI-P3 má na úrovni 90% a obnovovacia frekvencia je 60 Hz. Jas obrazovky je 500 nitov, čo je dobré ak chcete používať ultrabook aj vonku ak zvýšite jas (nie na priamom slnku).

Výborná kombinácia špičkového výkonu a elegantného štýlu.

Obdivuhodný výkon v kompaktnon tele.

Pri teste, keď sme nechali pustenú jednú epizódu ELITE na Netflixe, otvorených 25 kariet Google Chrome a navyše k tomu zapnutý Spotify s Logitech Options ultrabook Dell XPS 13 nebol spomalený. Netflix prehrával serial plynule a jasne, taktiež sme sa mohli rýchlo posúvať po kartách Chrome bez toho, aby sme sa museli zaoberať zjavným alebo rušivým zdržaním.

Pri test prenosu súborov, kde sme presúvali  5 GB súbor, Dell XPS 13 dosiahol rýchlosťou 806,2 MB/s, čo je pomalšie ako ktorýkoľvek iný počítač v porovnávacej skupine ultrabooku (napríklad ZenBook Flip S, dosiahol rýchlosť až 1 296,2 MB/s).Ultrabooku XPS 13 prekódovanie videa zo 4K do 1080p trvalo 18 minút a 22 sekúnd, to je o 58 sekúnd pomalšie ako Blade Stealth 13 a o 31 sekúnd pomalšie ako pri ZenBooku 13. Kde však ZenBook Flip S zvládol prekódovanie najlepšie a to za 3:43.

Napriek tomu, že hry nemajú dedukovaný brutálny grafický procesor, ultrabook nie je úplne mimo. Pri hraní hier si napríklad môžete všimnúť, že snímkové frekvencie sa občas menia. Povedali by sme, že žiadne zásadné problémy si nevšimnete. Na druhú stranu neodporúčame hrať intenzívne tituly, pretože jeho dizajn nie je vybavené žiadnym prepracovaným chladiacim systémom, tým pádom môžete zaznamenať výrazný pokles výkonu. Hranie ľahších titulov, ako napríklad Dota 2, CS: GO…, je určite možné, ale radšej sa držte krátkych herných sedení. Pokiaľ ide o hranie na tenkých a ľahkých ultrabookov, ako je Dell XPS 13, je najlepšie mať svoje očakávania na uzde.

Ultrabook Dell XPS 13 má vstavanú čítačku odtlačku prstov v tlačidle napájania. Užívateľ notebooku bude spokojný so vstavaným touchpadom a podsvietenou klávesnicou, kde veľkosť jednotlivých klávesov je vynikajúca v porovnaní s konkurenciou, ktorá ponúka menšie klávesy a menší priestor medzi nimi. 

Šípky a tlačidlá W, A, S, D nie sú odlišné žiadnou texturou a farbou čo môže byť výhoda v porovnaní s konkurenciu. Písanie a používanie touchpadu a klávesnice je rýchle a bezproblémové. Celkovo klávesnica a touchpad ultrabooku Dell XPS 13 sú namierené viac na kancelársku praću ako na hranie hier.

Dell XPS 13 je výborný ultrabook na prácu aj na hranie.

Ultrabook XPS 13 od spoločnosti Dell je vybavený batériou s výkonom 52W, ktorá v našom teste prehravania videa vydržala 15 hodín. Z toho vyplýva, že ultrabook by mal v pohode prežiť celý deň bez nabíjačky pri bežnom zaťažení. 

Kvalita zvuku vstavaných stereo reproduktorov je pozoruhodná. Zvuk je mierený zo spodu, kde zvuková stopa nie je tlmenná. Dostatočne vyvážené reproduktory v kombinácii poskytujú 4W výstup. Všeobecne zvuk ultrabooku Dell XPS 13 je bohatší a rozmanitejší, ako by ste očakávali od tohto kompaktného zariadenia. 

Pri testovaní streamovania Youtube videa sme namerali najvyššie teploty v mieste kláves W a E (42,8ºC) a najchladnejšie miesto bolo medzi klávesami G a H (31,4ºC). Dell XPS 13 má na chladenie vyčlenené dva ventilátory a jednu tepelnu trubicu. Toto chladenie bolo skonštruované tak, aby bolo tenké a efektívne. Vzduch vychádza z otvorov, ktoré  skryté v pántoch displeja. Tepelná izolácia ktorá je od spoločnosti Gore bola tiež navrhnutá tak, aby vyhovovala dizajnu ultrabooku a aby podporovala dobrú tepelnú vodivosť.

Zhodnotenie produktu

4.5/5

Ultrabook Dell XPS 13 (9310) je výnimočný počítač, ktorého prednosťou sú špičkové komponenty a krásny, jednoduchý dizajn. Tento notebook je úspechom spoločnosti Dell v kategórii vykonnych ultrabookov. 

Okrem rozdielnych operačných systémov, v porovnaní MacBooku Pro a XPS 13 je XPS 13 lepšou voľbou (z hľadiska komponentov).  Jedine prečo si nekupit Dell XPS 13 je ak hľadáte prvotriedny herný zážitok. Vstavaná grafika Intel Iris Xe je celkom dobrá, ale v hraní hier na plno už nie je dostačujúca. Takže ak si sem tam zahráte nejakú hru na strednom alebo nízkom nastavení ultrabook to vpohode zvláda. 

Nakoniec ultrabook Dell XPS 13 je špičkový notebook v každom ohľade a preto by ste ho mali zvážiť ak hľadáte niečo čo je výkonné a pekné.

K vzniku tejto recenzie nám pomohli svojim obsahom weby:

https://notebookcheck.net/

https://www.pcmag.com/

https://digit.in/