Acer Predator Helios 300 herný notebook

Acer Predator Helios 300

„Eat. Sleep. Game. Repeat.“

Je možné si zaobstarať kovový herný notebook bez toho, aby ste minuli veľké množstvo peňazí? Odpoveď je áno. Našli sme zaujímavý herný notebook od spoločnosti Acer a to Acer Predator Helios 300 druhej generácie (2020). Cena druhej generácie začína na 1329€ čo znie výhodne vzhľadom na ponúkaný dizajn a vybavenie notebooku.

Herný notebook Acer Predator Helios 300 je slušný hráč.

Acer nazval tuto radu notebookov Predator-om, preto lebo tomu zodpovedá krásny podmanivý kovový dizajn, ktorý sa nám veľmi páčil. Počítač hlavne zaujme svojími rezanými líniami a ostrými hranami. Acer Predator Helios 300 bol vytvorený tak, aby agresívny dizajn bol doprevádzaný bezkonkurenčným hardvérom svojej triedy. Tento zvolený dizajn má aj zápornú stránku. Kovové prevedenie s ostrými hranami po stranách notebooku a špicatými rohmi môžu byť nepríjemné pri používaní notebooku v lone hráča. 

Kladné hodnotíme drobnú zmenu na vrchnej strane notebooku. Acer odstránil označenie produktovej rady a ponechal len podsvietené logo a pruhy. Toto osvieženie dizajnu prispelo k získaniu čistého vzhľadu. Jediný nápis vieme nájsť pod displejom. 

Stredná strieda herných notebookov spoločnosti Acer a to presnejšie testovaný notebook Predator Helios 300 ponúka prijateľné rozmermi 0,9 x 14,3 x 10 palcov (HWD) a 15 palcový herný displej. Spoločnosť oficiálne uvádza hmotnosť 2,5 kg, ale my sme v štúdiu odvážili náš notebook a zistili sme jeho skutočná váhu je okolo 2,2 kg. Nie je to veľký rozdiel, ale stojí to za spomenutie v recenzii. Celkovo môžeme povedať, že hmotnosť tejto rady je prijateľná. 

 

Základný model Acer Predator Helios 300 sa líši od našej testovanej verzii. V štúdiu sme mali možnosť vyskúšať vyššiu konfiguráciu na trhu (model PH315-53-71QX). 

V porovnaní so základným modelom (PH315-53-72XD) tak testovaný notebook má lepší grafický procesor (zo 6GB GeForce RTX 2060 na Max-Q 8GB GeForce RTX 2070) a obnovovacia frekvencia displeja je zvýšená zo 144 Hz na 240 Hz. Notebooky taktiež nezdielaju procesor. Základná verzia má i5-10300H naša testovaná mala i7-10750H. RAM pamäť je totožná 16GB ale dá sa aj upgradovať na 32GB a to platí aj pre 512 GB SSD disk. 

Herný notebook pri kúpe príde s predinštalovaným operačným systémom Windows 10 Home.

Výber portov pre model Acer Predator Helios 300 sa pre modelový rok 2020 nemení. Na ľavej strane je dvojica portov USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gb/s), kombinovaný zvukový konektor a ethernetový port Killer E2600. Na pravej strane nájdete port USB Type-C (10 Gb/s), ďalší port Type-A, video výstupy HDMI a mini-DisplayPort. Mínusom je absencia Thunderbolt 3, ktorý sa v tejto triede nepoužíva a aj neprítomnosť čítačky pamäťových kariet. 

Ďalej v notebooku sa nachádza aj slot na káblový zámok v štýle Kensington v ľavom zadnom rohu, ktorý je vhodný pre verejné priestranstvá. Umiestnenie napájacieho pravouhlého konektora je v zadnej časti notebooku, toto miesto konektora je pohodlné, pretože z boku je o jeden kábel menej.

Ak by sme rozobrali Acer Predator Helios 300, tak by sme našli kartu Killer AX1650i Wi-Fi 6, Bluetooth 5 a predinštalovaná aplikácia Killer Control Center umožňuje monitorovať a riadiť výkon ostatných aplikácií v sieti.

Acer Predator Helios 300 nemá zabudované biometrické funkcie, ako čítačku odtlačkov prstov, čo nie je medzi hernými notebookmi nič neobvyklé. Webová kamera s rozlíšením 720p, je správne umiestnená nad displejom. Z hladiska na kvalitu obrazu webkamery nie je to žiadna sláva. Bolo by super konečne vidieť kvalitný model s 1080p. 

Matná 15,6 palcová IPS 240 Hz obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 je bravúrna. Displej má vynikajúci kontrast (1450:1), jas (294,3 cd/m², kde hodnoty nad 300 cd/m² považujeme za dobré) a slušnú reprodukciu farieb 93% farebného rozsahu sRGB. Ďalej pri testovaní sa nám nepodarilo zistiť žiadne blikanie PWM.  

Acer použil rovnaký panel ako v predchádzajúcej generacii, napriek tomu sa namerané hodnoty mierne líšili, čo nie je závadou. Je to normálny jav, kde dva identické displeje nikde nebudú stopercentne rovnaké.

Acer Predator Helios 300 je vynikajúci herný notebook strednej triedy.

Pomer cena výkon zaujme každého hráča.

Acer Predator Helios 300 si počínal veľmi dobre vo všetkých našich herných testoch. Herný notebook je možné si zakúpiť s Intel i5 alebo i7 procesorom a grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2060 alebo 2070. Pamäť RAM sa tiež dá vylepšiť na až na 32GB. 

Procesor i7-10750H hexa-core (Comet Lake) pracuje pri základnej rýchlosti na 2,6 GHz. Rýchlosť je možné prostredníctvom Turbo tlačidla zvýšiť na 4,3 GHz (šesť jadier) alebo na 5 GHz (jedno jadro) a hyper-threading (dve vlákna na jadro) pri tomto modeli je podporovaný.

Vráťme sa však späť k základnému modelu strednej triedy. Pokiaľ ak Vám nezáleží na rýchlosti vyššej ako 144 snímok za sekundu (fps) je to ideálny kandidát na kúpu, ďalej medzera a cenový rozdiel medzi 6GB GeForce RTX 2060 a 8GB GeForce RTX 2070 Max-Q nebude až tak poznateľný na očiach. Ak nevyžadujete vyššiu obnovovaciu frekvenciu tak základný model je dostačujúci. 

Grafická karta Nvidia GeForce RTX 2060 je základným modelom úrovne v GPU vyššej triedy, ktorá má prístup k rýchlej grafickej pamäti GDDR6 (6 144 MB). Výsledky v porovnávacích testoch sú pre grafickú kartu RTX 2060 na normálnej úrovni. Profil „Extreme“ v Predator Sense GPU navyše poskytuje iba mierne zvýšenie výkonu. Integrovabý grafický čip (UHD Graphics 630) je aktívny kde  notebook pracuje s Nvidia Optimus.  

Z konkurenčného hľadiska tohto segmentu je ponuka notebookov tvrdá. Dell G5 15 vyšiel, vybavený rovnako ako Predator Helios 300, keď sme recenzovali tento herný notebook, s jediným rozdielom vo frekvencii obrazovky (144 Hz). Lenovo Legion 5i má len  6 GB GeForce RTX 2060, 144 Hz obrazovkou a Asus ROG Zephyrus M15 (GU502LW) disponuje dvojnásobným úložiskom (1TB), ale na druhú stranu má iba jednozónové podsvietenie klávesnice a nemá webkameru. Takže môžeme povedať, že Predator Helios 300 spoločnosti Acer má cenu tak  stanovenú aby konkurovala spomínaným notebookom.

Herná téma notebooku pokračuje farebnou štvorzónovou RGB podsvietenou klávesnicou. Predinštalovaná aplikácia Predator umožňuje meniť farbu zón a zároveň ukladať vytvorené profily. Spätná väzba klávesnice je na mäkkej strane, pričom jej krátke a rýchle stlačenie klávesov umožňuje svižné písanie. Jemné výstupky a hrubšie okraje na klávesoch W, A, S, D a šípkach sú lepšie viditeľné a zároveň sa ľahšie hľadajú na klávesnici. 

Touchpad bez tlačidiel sa nachádza pod klávesnicou posunutý viac doľava, tak aby bol zarovnaný s QWERTY klávesnicou.  Pri hraní sa ľavý palec dotýkal touchpadu, ale nedochádzalo k nežiaducim interakciám vďaka potlačovaniu náhodných dotykov. Matný povrch sa ľahko používa a pohyb po ňom sa príjemne kĺže. Kliky na touchpade sú fyzické, ktoré sú trochu tuhé a vydávajú nepatrný hluk.

V tomto Herný notebook Asus ROG exceluje na celej čiare

Batéria ponúka kapacitu 58,75 Wh. Notebook Acer Predator Helios 300 dosiahol v našom teste WLAN výdrž 4:40 hodín a 5:38 hodín v teste videa (krátky film v slučkovej prevádzke), kde boli vypnuté bezdrôtové moduly. Počas oboch testov sa deaktivovali funkcie úspory energie a jas displeja sa upravil na približne 150 cd/m².

Stereo reproduktory sú umiestnené v prednej časti zo spodu zariadenia. Produkujú slušný zvuk, ktorý bohužiaľ nemá veľké basy. Pre lepší prenikavý zvukový zážitok treba používať kvalitné slúchadlá alebo externé reproduktory.

Povrch herného notebooku zostal dostatočne chladný tam, kde sa pri hraní zvyčajne dávajú prsty, ale stred klávesnice dosahoval viac ako 48°C. Toto meranie sme uskutočnili počas 30 minútového hrania. Z osobného hľadiska by sme povedali, že táto teplota je príliš vysoká na dotyk pri dlhšom používaní. 

Spodná strana notebooku mala tiež podobné až rovnaké namerané hodnoty, čo až tak nie je dôležité, lebo herné notebooky sa pri intenzívnom hraní vždy používať na pevnom povrchu a nie v lone.

Teploty vnútorných komponentov herného notebooku boli dobre riadené podľa mojich protokolov. Procesor  i7-10750H zostal pod hranicou  80°C a 8 GB GeForce RTX 2070 Max-Q zriedka dosahovali 75°C. Nie je to nič neobvyklé, vidieť na hernom notebooku viac ako 85°C pre CPU alebo GPU. K chladenú komponentov prispieva aj dizajn spodnej strany notebooku.

Zhodnotenie produktu

4.9/5

Notebook Acer Predator Helios 300 (2020) pokračuje v tom, čo táto línia vždy robila dobre, a ponúka luxusný kovový povrch, kde konkurencia v tejto triede prevažne používa plastové komponenty. Testovaný model ponúka super hladký displej s frekvenciou 240 Hz a dominuje medzi hernými notebooky, ktoré sme testovali v tejto triede.

Výdrž batérie je priemerná na svoju triedu a ale zas užívateľ tu nájde mnoho pozitív. Medzi obdivuhodné body pre tento notebook patria hlavne: pretaktovanie jedným tlačidlom, podpora troch úložných jednotiek, veľa portov a hlavne výhodná cena.

K vzniku tejto recenzie nám pomohli svojim obsahom weby:

https://techspot.com/

https://www.pcmag.com/