asus mother ship notebook

Asus ROG Mothership

„I am not weak, I am a gamer.“

Asus ROG Mothership je v podstate mini herný počítač typu „všetko v jednom“, ktorý rozširuje samotnú definíciu slova „notebook“. Všetky vetracie otvory a komponenty sa nachádzajú v zobrazovacej časti systému a klávesnica je odnímateľná ako samostatný celok. Mothership je celkovo zaujímavý a zároveň drahý pohľad do potenciálnej budúcnosti a je jedným z najlepších herných notebookov, najlepších notebookov pripravených na VR a najlepších herných notebookov s GPU RTX 2080, ktorý si môžete dnes kúpiť.

Mothership nie je len tak nejaký herný notebook

Už sme svojho času videli niekoľko zaujimavo vyzerajúcich herných notebookov, ale Mothership zatiaľ vedie v rebríčku. Asus je vyrobený z čierneho brúseného hliníka a je zdobený masívnym podsvieteným znakom Republic of Gamers (ROG) v spodnej časti veka. Horná časť veka je určená na odvetrávanie pomocou viacerých otvorov nakonfigurovaných do geometrického vzoru, ktorý vyzerá skutočne mimozemsky. Ak sa pozriete dostatočne pozorne, vidíte písmená, ktoré sú ako keby vryté do rámu a pripomínajú akýsi tajný kód.

Spodná časť notebooku je výrazne ľahšia v porovnaní s hornou časťou o hmotnosti 3,6 kg. Otvorenie Asus-u tiež nie je typické ako pri bežnom notebooku, kde vyklopíte jeho najľahšiu časť. Asus Mothership budete musieť najprv postaviť, aby sa vysunul stojan na veku. Potom jemne skloníte predný panel nadol, čo odhalí klávesnicu a ďalšie veľké logo ROG zaberajúce hornú časť klávesnice.

Asus predinštaloval svoj softvér Aura Sync, ktorý vám umožňuje výber z ôsmich svetelných efektov klávesnice (Static, Strobing, Starry Night, Dark, Breathing, Color Cycle, Rainbow a Music). Napríklad pri výbere svetelného efektu ‘Music’, klávesnica bude vytvárať svetelné efekty a farebné podsvietenie, ktoré bude korešpondovať s prehrávaným hudobným žánrom.

Mothership má rozmery 16,1 x 12,6 x 1,2 palca a váži výrazných 4,7 kg. Je o niečo ťažší než MSI GT76 Titan (15,6 x 12,9 x 1,3 palcov), ktorý váži 4,5 kg. Pre porovnanie Alienware Area-51m (16,1 x 15,9 x 1,1 palcov) má hmotnosť 3,8 kg.

Základný model Asus Mothership stojí 5499 USD a obsahuje 2,4 GHz procesor Intel Core i9-9800HK so 64 GB VRAM, štyri 512 GB M.2 NVMe PCIe SSD disky, integrovanú grafickú kartu Intel UHD 630, Nvidia GeForce RTX 2080 GPU a obrazovku s rozlíšením 1920 x 1080 s obnovovacou frekvenciou 144 Hz.

Za 6499 USD môžete obrazovku upgradovať na 4K s 60 Hz.

Po stranách klávesnice nenájdete žiadny port. Jeden port USB Type-C objavíte v závese klávesnice, keď ju odpojíte od zobrazovacej časti notebooku. Namiesto toho sú všetky príslušné porty a tlačidlá umiestnené po stranách obrazovky.

Napríklad máte k dispozícii port USB Type-A 3.2 Gen 1 vpravo s portom HDMI 2.0 a portom USB Type-C 3.2 Gen 2, ktorý slúži aj ako vstup pre DisplayPort 1.4. Ďalej je k dispozícii čítačka SD kariet, dva napájacie konektory potrebné na napájanie systému a tlačidlo napájania. 

Na ľavej strane sa nachádza trojica portov USB typu A 3.2 Gen 2, Gigabit Ethernet port a konektory pre slúchadlá a mikrofón.

17,3-palcová obrazovka so základným rozlíšením 1920 x 1080 nieje farebne presýtená a poskytuje realistické farby. Obnovovacia frekvencia 144 Hz s dobou odozvy 3 milisekundy zabezpečí neuveriteľne plynulú streleckú akciu z pohľadu prvej osoby. Ak však chcete z obrazovky vyťažiť maximum, vyskúšajte software GameVisual, ktorý vám umožní zmeniť teplotu farieb a ponúka osem nastavení (predvolené, závodné, scenérie, RTS/RPG, kino FPS, starostlivosť o oči a živé farby).

Obrazovka herného notebooku Asus Mothership reprodukovala farebnú škálu sRGB so 102% gamutov, čím prekonala naše 100% odporúčané minimum. Area-51m má o niečo živšie farby s hodnotou 118% gamutov, ale ani jeden z nich neprekonal priemer 147%. Na porovnanie Titan reprodukoval farebnú škálu so 157% gamutov.

Obrazovka Asus-u s priemerom 286 nitov je veľmi jasná a prekonáva model Area-51m s 271 nitami. Titan však so svojimi 376 nitami ako jediný prekonal priemer 318 nitov v kategórii herných notebookov.

Asus ROG Mothership je veľmi špefický notebook

Extrémny výkon za šialenú cenu

Asus má grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 2080 s 8 GB pamäťou VRAM, čo znamená, že pri hraní hier prináša poriadnu dávku zábavy a pri graficky najnáročnejších hrách ponúka vysokú snímkovú frekvenciu (fps). Systém má tiež integrovaný grafický procesor Intel UHD 630 Graphics.

V teste Rise of the Tomb Raider pri vysokých grafických detailoch a 1080p dosiahol Asus 86 fps, čím prekonal herný notebook MSI Titan (68 fps) a priemer pre prémiové herné notebooky s 65 fps. Pre porovnanie Area-51m zaznamenal 92 fps. V ďalšom teste Shadow of the Tomb Raider dosiahol Mothership 91 fps a prevalcoval Titan s 79 fps.

V prípade, že ste uvažovali o vyskúšaní Oculus Rift S alebo nový HTC Vive Cosmos, Asus je schopný zvládnuť všetky vaše VR potreby. Herný notebook dosiahol maximalne skóre v teste SteamVR.

Asus s jeho pretaktovateľným 2,4 GHz procesorom Intel Core i9-9850HK a 64 GB pamäťou RAM je veľmi výkonný stroj na produktivitu a multitasking.

Transkódovanie videa z rozlíšenia 4K na 1080p trvalo iba 5 minút a 50 sekúnd. To je omnoho menej než priemer 9:20.

Po spustení testu prenosu súborov Asus Mothership v konfigurácii RAID 0 duplikoval 4,97 GB súborov za 4 sekundy. To je prenosová rýchlosť 1272,5 megabajtov za sekundu. Táto rýchlosť je porovnateľná s Area-51m. Titan a jeho 2TB NVMe PCIe SSD disk mal prenosovú rýchlosť 1454,1 MB/s.

Klávesnica je magneticky pripevnená k primárnej časti notebooku v 10-stupňovom sklone, aby vyrovnala nedostatok opierky dlaní. A väčšinou to funguje, za predpokladu, že povrch, na ktorom máte ruky, je dostatočne dlhý na podopretie zápästí. Keď je klávesnica odpojená, môžete ju položiť na rovnú plochu alebo sklopiť jej hornú časť. Klávesnica je bezdrôtovo spárovaná s Asusom cez 2,4 GHz Wi-Fi, alebo ju môžete pripojiť káblom cez USB Type-C.

Nech sme klávesnicu používali akýmkoľvek spôsobom, celkovo sme si prácu s ňou užívali. Klávesy sú pevné s dobrými rozostupmi a majú rýchlu spätnú väzbu.

Dotykový panel s rozmermi 3 x 2,4 palca sa dokáže jediným kliknutím zmeniť na numerickú klávesnicu s červeným podsvietením. Druhé stlačenie tlačidla deaktivuje numerickú klávesnicu a vráti ju späť na bežný touchpad. Touchpad je trochu malý, ale pri multidotykových gestách funguje perfektne.

Oceňujeme, že Asus nám poskytol pár samostatných tlačidiel pre myš.

Avšak ešte väčším problémom je únik svetla okolo a cez okraje klávesnice. Pri pohľade pod normálnym uhlom je možné LED podsvietenie skutočne vidieť cez medzery každej klávesy a osvetľuje klávesnicu ako vianočný stromček (not funny). Osvetlenie nie je úplne konzistentné v rámci každej klávesy. Výsledok je veľmi nerovnomerný a vytvára prekvapivo nevyriešenú záležitosť v inak bezchybnom dizajne.

V tomto Herný notebook Asus ROG exceluje na celej čiare

Herný notebook Asus Mothership pri teste batérie s pripojenou klávesnicou (nepretržité surfovanie po webe cez Wi-Fi pri 150 nitoch) vydržal 4 hodiny a 41 minút. Bez pripojenej klávesnice čas stúpol na 5:09. Obidva časy sú dlhšie ako priemer 3:09 pre prémiový herný notebook, čo je dosť povzbudivé. Životnosť batérie pre Titan je 3:45 a Area-51m 2:36.

Reproduktory Asus-u Mothership sme si proste zamilovali. Keďže notebook je zostavený ako all-in-one celok, tak jeho štyri 4-wattové reproduktory boli namierené priamo na naše tváre a vydávali čistý a povzbudivý zvuk, ktorý naplnil naše malé testovacie laboratórium.

Potenciál reproduktorov najlepšie využiť pri odpojenej klávesnici. Po pripojení klávesnice môže dôjsť ku skresleniu výšok, ktoré je možné napraviť znížením hlasitosti. Môžete tiež skúsiť prepínať medzi piatimi predvoľbami v softvéri Sonic Studio 3 (Hudba, Filmy, Hry, Komunikácia, Vypnuté).

Svojou hybridnou konštrukciou Asus Mothership udržuje svoje komponenty dostatočne chladené počas herných a iných aktivít. Tradičné notebooky sa často stretávajú s problémami s chladením, pretože väčšina ich prieduchov je umiestnená na spodnej strane notebooku. Umiestnenie väčšiny výkonných komponentov na zadnú a vrchnú časť umožňuje lepšie prúdenie vzduchu.

Okrem vylepšeného prúdenia vzduchu vybavil Asus model Mothership dvoma ventilátormi a ôsmimi tepelnými trubicami (štyri na CPU a štyri na GPU). A ak to nestačilo, spoločnosť používa Thermal Grizzly Liquid Metal – tepelnú zlúčeninu, ktorá má udržiavať optimálne chladenie procesora. Spoločnosť Asus tiež používa svoj softvér, ktorý pomáha vyvážiť výkon, chladenie a spotrebu energie.

Pri hraní Borderlands 3 sme namerali na touchpade, strede klávesnice a hornej časť notebooku teploty v poradí 81, 85 a 111 stupňov Fahrenheita. Asus Mothership je na tom oveľa lepšie než jeho najbližší konkurenti.

Zhodnotenie produktu

4.4/5

Herný notebook Asus ROG Zephyrus G14 nie je len skvele zariadenie, ale tiež najmenší herný notebook na trhu a môže sa pochváliť najdlhšou výdržou batérie zo všetkých herných notebookov na trhu. Displej je vynikajúci, zvuk bohatý a robustný a výkon, ktorý ponúka procesor AMD Ryzen 9-4900HS a grafická karta Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q, patria k tomu najlepšiemu z herného odvetvia. Skutočnosť, že toto všetko môžete získať za relatívne malé množstvo peňazí, je tiež úžasná.

Notebook má niekoľko zjavných problémov, napríklad chýbajúcu webkameru a prekvapivo nepríjemne podsvietenú klávesnicu. Ale okrem týchto relatívne malých problémov, je najnovší herný notebook od Asus dobre navrhnutý. Poskytuje lepší výkon ako akýkoľvek podobne veľký herný notebook a to často s veľkým odstupom. Je to náš obľúbený malý herný notebook a jeden z najlepších herných notebookov, aké kedy boli vyrobené.