Asus ZenBook Pro Duo notebook

Asus ZenBook Pro Duo

„“If I cannot outsmart them, I will outfight them.”– Dota 2

Asus ZenBook Pro Duo je unikát na trhu, najmä v čase, keď dizajn biznis notebookov je trochu obyčajným a nudným. Asus urobil  so svojim notebookom niečo celkom nové a podľa všetkého sa to celkom slušne vyplatilo. Herný notebook Asus ZenBook Pro Duo prišiel s druhým 4K displejom umiestneným nad klávesnicou, ktorý je v dnešných dňoch u notebookov dosť zriedkavý(resp. výnimočný)

Druhý 4K displej, známy ako Screenpad Plus, je najväčším predajným lákadlom ZenBook-u Pro Duo. V podstate ide o výkonný dotykový panel, ktorý dokáže zobraziť celé aplikácie. S čím musíte rátať, je že hmotnosť, hrúbka a cena notebooku je oveľa vyššia než pri ostatných ZenBook-och.

Herný notebook Asus Zenbook Pro Duo je unikátom medzi laptopmi

Dizajn ZenBook-ov zostáva už roky dosť konzervatívny, pričom hlavnými variáciami sú veľkosť obrazovky a hrúbka notebooku. S rozmermi 24 mm x 359 mm x 246 mm a hmotnosťou 2,5 kg ide naopak o skutočne ťažší notebook, ktorý pôsobí dojmom zastaralého stroja.

Extra hmotnosť a hrúbka sú však dôsledkom použitia výkonných komponentov najmä druhej 4K obrazovky.

ZenBooky sú už dlhú dobu vlajkovými notebookmi spoločnosti Asus a spolu so svojimi výkonnými komponentami boli vždy drahými zariadeniami. Avšak, každý kto si ich kupoval, vedel že si kupuje kvalitu.

Cena modelu s 6-jadrovým procesorom Intel Core i7-9750H je cca 2500 EUR.

Medzitým existuje ešte  aj verzia s 8-jadrovým procesorom Intel Core i9-9980HK, ktorá sa predáva za cca 3 200 EUR.

Oba modely sú dodávané s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2060, 15,6-palcovou dotykovou obrazovkou 4K OLED, možnosťou výberu z 8 GB, 16 GB alebo 32 GB RAM. Obe jednotky majú tiež 14-palcový 4K ScreenPad Plus s 1 TB SSD diskom.

Aj keď tieto parametre robia z tohto ZenBook-u celkom slušný herný notebook Asus, zostrojili inžinieri túto beštiu najmä pre ľudi, ktorý netrpia nedostatočným rozpočtom na kúpu herného notebooku a cena je porovnateľná s 15-palcovým MacBookom Pro alebo Razer Blade Pro.

ZenBook Pro Duo obsahuje malú škálu konektorov napriek tomu, že sa jedná o produktívny stroj. Notebook obsahuje USB-C port (Thunderbolt 3), zvukový konektor, dva porty USB 3.1, HDMI a napájací konektor. To je všetko, žiadny sieťový Ethernet konektor ani žiadny slot pre SD karty.

Pokiaľ hľadáte viac profesionálny notebook, je dobré mať na výber z viacerých konektorov a ZenBook Pro Duo má určite priestor na ich umiestnenie.

Duálna obrazovka ZenBook-u je jeho najvýraznejšia funkcia a najväčším predajným lákadlom. Horný dotykový 4K OLED displej má rozmer 15,6-palcov a rozlíšenie 3840 x 2160. Jednoducho ide o displej s ohromujúcou kvalitou obrazu so živými farbami a vynikajúcim kontrastom. Pokiaľ hľadáte herný notebook asus na úpravu fotografií a videa, pri ktorom si zahrajete aj niekoľko nových hier, tak ZenBook Pro Duo je ta správna voľba.

5 mm tenký rám horného displeja dodáva modernejší vzhľad a zaisťuje to, že horná obrazovka zostáva stredom pozornosti. Druhá obrazovka Screenpad Plus vyzerá v porovnaní s hornou trochu fádne. Môžete zvýšiť predvolený jas Screenpad-u, aby lepšie koreloval s horným displejom, ale nikdy nedosiahnete kvalitu tohto displeja.

Windows 10 považuje Screenpad Plus za druhý monitor, takže môžete jednoducho pretiahnuť okná a aplikácie na obrazovku Screenpad Plus a zobraziť ich tam. Ak pretiahnete okná a aplikácie z horného displeja s vyšším rozlíšením na spodný Screenpad s rozlíšením 3840 x 1100, tak môžu sami zmeniť veľkosť, čo funguje celkom dobre. Takto môžete napríklad presunúť e-mailovú schránku na spodný displej a nechať ju otvorenú, aby ste mohli dohliadať na prichádzajúce emaily a zároveň pracovať na hlavnom displeji.

Pretože je Screenpad Plus dotykový displej, môžete pomocou prstov presúvať, vyberať otvorené aplikácie alebo používať aplikáciu Asus Pen, ktorá zo Screenpad-u urobí kresliaci tablet. Toto môže byť lákadlom pre digitálnych umelcov. Asus taktiež zahrnul vlastný softvér, ktorý vám umožní používať klávesové skratky, doladiť nastavenia Screenpad Plus a vykonať niekoľko ďalších šikovných operácií – napríklad rýchla výmena aplikácií a okien.

Screenpad Plus je skutočne užitočný nástroj, ale počas našej práce so ZenBook-om sme neboli celkom presvedčení, že Screenpad Plus je nevyhnutným nástrojom. Pri klikaní na hlavný panel je potrebné presunúť myš do dolnej časti horného displeja, čo niekedy môže ľahko viesť k tomu, že myš skončí na spodnom displeji. To môže byť nepríjemné pri hraní hier, pretože ak presuniete kurzor myši na druhú o brazovku a omylom na ňu kliknete, minimalizuje sa tak hra. Vyhnúť sa tomu dá stlačením tlačidla nad trackpadom, ktoré deaktivuje druhú obrazovku a tým žiaľ vylúčite použitie druhej obrazovky napr. na streaming aplikáciu.

Asus Zenbook Pro Duo je s Druhým displejom mimoriadne atraktívny

Zenbook Pro Duo nie je 100%-ný herný notebook Asus, ale nesklame...

ZenBook Pro Duo je profesionálny herný notebook Asus s vynikajúcimi parametrami. Na výber je šesťjadrový procesor Intel Core i7-9750H alebo osemjadrový procesor Intel Core i9-9980HK, grafická karta Nvidia GeForce RTX 2060 a výber z pamäte RAM až do 32 GB.

To znamená, že Asus ZenBook Pro Duo je veľmi rýchly stroj, ktorý ľahko zvládne väčšinu úloh a hranie hier pri nižšom rozlíšení než 4K, keďže grafický procesor RTX 2060 nezvláda hranie v 4K.

Použité procesory sú skutočne špičkou na trhu, najmä Intel Core i9-9980HK, vďaka ktorému je radosť pracovať so Zenbook-om. Výkon notebooku na nás urobil dobrý dojem. Windows 10 bežal plynulo, aplikácie sa otvárali rýchlo a pri pretiahnutí otvorených aplikácií a okien medzi obrazovkami nie je žiadna pauza.

Asus ZenBook Pro Duo by teoreticky mohol byť slušným herným notebookom. Ale Koniec koncov bojovali sme so spustením niektorých hier, a preto nedoporučujeme vám Zenbook kupovať iba na účely hrania hier.

Asus ZenBook Pro Duo je profesionálny herný notebook s vynikajúcimi parametrami. Na výber je šesťjadrový procesor Intel Core i7-9750H alebo osemjadrový procesor Intel Core i9-9980HK, grafická karta Nvidia GeForce RTX 2060 a výber z pamäte RAM až do 32 GB.

To znamená, že Asus ZenBook Pro Duo je veľmi rýchly stroj, ktorý ľahko zvládne väčšinu úloh a hranie hier pri nižšom rozlíšení než 4K, keďže grafický procesor RTX 2060 nezvláda hranie v 4K.

Použité procesory sú skutočne špičkou na trhu, najmä Intel Core i9-9980HK, vďaka ktorému je radosť pracovať so Zenbook-om. Výkon notebooku na nás urobil dobrý dojem. Windows 10 bežal plynulo, aplikácie sa otvárali rýchlo a pri pretiahnutí otvorených aplikácií a okien medzi obrazovkami nie je žiadna pauza.

Asus ZenBook Pro Duo by teoreticky mohol byť slušným herným notebookom. Ale Koniec koncov bojovali sme so spustením niektorých hier, a preto nedoporučujeme vám Zenbook kupovať iba na účely hrania hier.

nadštandardné parametre s unikátnym dizajnom

Veľký a robustný notebook, ktorý je nabitý výkonnými komponentmi a má dve obrazovky s rozlíšením 4K, nebude mať nikdy dlhú výdrž batérie.

V našom štandardnom teste životnosti batérie, ktorý spočíva v opakovanom prehrávaní videa s rozlíšením 1080p pri 50% jase displeja, vydržala batéria herného notebooku Asus ZenBook Pro Duo päť hodín a 11 minút. V ďalšom teste, ktorý replikoval mierne používanie PC vrátane spracovania textu a videohovorov, batéria vydržala iba dve hodiny a 36 minút.

Aj keď obmedzená výdrž batérie ZenBook-u Pro Duo nie je prekvapením, čakali sme však trochu viac.

Jednou z vecí, kde sa Asus musí zlepšiť, je zvuk. Bočný reproduktor Harman/Kardon sotva zaplnil zvukom našu malú miestnosť. Prial by som si, aby spoločnosť Asus pridala zvukový softvér, ktorý reproduktory podporí.

Rovnako ako väčšina notebookov so špičkovými komponentmi natlačenými v relatívne malom priestore, aj Zenbook musí bojovať s teplom. Sú použité dve technológie. Na jednej strane máte k dispozícii dizajn ErgoLift, ktorý využíva mierne vyvýšenú pozíciu pri otvorenom notebooku a tým umožňuje lepšie prúdenie vzduchu. Druhý zo systémov Cool-Air využíva štyri tzv. tepelné trubice, ktoré sú zdieľané medzi CPU a GPU, pričom piata beží po celej dĺžke šasi. Oba ventilátory majú 71 lopatiek pre lepšie prúdenie vzduchu a sú výdatne odvzdušnené.

Pri 15 minútovom hrani Far Cry New Dawn sme namerali teploty na touchpade, strede klávesnice a spodnej časť notebooku, v poradí 89, 91 a 106 stupňov Fahrenheita. Najhorúcejšou časťou notebooku boli prieduchy, ktoré fúkali príšerných 126 stupňov, čo je vysoko nad našou 95-stupňovou hranicou komfortu. Tieto prieduchy sú montované z boku a preto to nepovažujeme za veľký problém.

Zhodnotenie produktu

4.4/5

Asus sa so ZenBook-om Pro Duo pokúsil urobiť niečo nové a prelomové.

Aj keď sú vysoké technické parametre notebooku hodné chvály, jeho najväčšia predajná stránka Screenpad Plus neospravedlňuje dodatočnú cenu a hmotnosť.

S druhým 4K displejom je k dispozícii niekoľko príjemných funkcií spojených so zvýšením produktivity a veľa ľudí ju bude vedieť používať pri multitasking-u. Ale je to skutočne také užitočné? My tvrdíme nie.

Dúfame však, že to nie je posledný herný notebook Asus, kde sme videli Screenpad Plus. Budúce notebooky by mohli mať lepšie integrovanú druhú obrazovku pri súčasnom zachovaní veľkosti a hmotnosti notebookov.