acer nitro

Acer Nitro 5

„Just one more game.

Ak si plánujete zaobstarať herný notebook do 800 eur s výkonným procesorom a grafickou kartou, ale nie ste ochotný minúť veľa peňazí, máme tu niečo pre vás. V dnešnej dobe už našťastie nemusíme platiť astronomické sumy za kúpu notebooku s rozumnou konfiguráciou, ako to bolo pred niekoľkými rokmi (samozrejme ak nechcete výberový notebook ako napríklad Alienware). V prípade, že sa držíte pri zemi, potrebujete najnovší 15-palcový Acer Nitro 5 2020. Pripomíname, že Acer ponúka dve série herných notebookov – lacnejšiu radu Nitro, ktorá je stále populárna, a drahšiu sériu Predator s najvýkonnejšími komponentmi.

acer nitro 5 je najžiadanejší herný notebook do 800 eur na slovenskom trhu!

Aj keď Acer Nitro 5 neskrýva svoju hernú podstatu, stále môže upútať pozornosť ľudí uprednostňujúcich seriózny vzhľad. Jeho atraktívny dizajn je charakteristický matnou čiernou farbou s rafinovanými červenými prvkami.

Vďaka svojej robustnej konfigurácii a relatívne kompaktnej veľkosti môže byť Nitro 5 nielen domácim centrom zábavy, ale aj dobrým produktívnym a ľahko prenosným nástrojom, ktorý vyžaduje veľa výpočtového výkonu. S hrúbkou 24 mm a hmotnosťou 2,3 kg je herný notebook Nitro 5 skutočne ťažké označiť za prehnane veľký.

Takmer celé telo notebooku je pokryté vysoko kvalitným materiálom príjemným na dotyk s hladkou pogumovanou textúrou. Kedysi sa tento materiál používal iba v špičkových herných zariadeniach, teraz ho však nájdeme aj v lacnejších herných notebookoch. Zápästia sa neprilepia pri práci alebo hraní k pracovnej ploche a celá plocha je primerane dobre chránená pred odtlačkami prstov.

Nitro 5 s procesorom Intel Core i5 10300H a grafickou kartou Nvidia Geforce GTX 1650 Ti vo Full HD rozlíšení je herný notebook do 800 EUR, čo je perfektný pomer ceny a výkonu. Vylepšená verzia, ktorú sme testovali my, obsahovala procesor Intel Core i7 10750H a lepšiu grafickú kartu Nvidia Geforce RTX 2060. Táto verzia sa predáva za približne 1300 EUR.

Pokiaľ inklinujete resp. máte radšej procesory od AMD, Acer vám umožní výber z procesorov AMD Ryzen 7 4800H a AMD Ryzen 5 4600H.

Acer Nitro 5 je obdobou minuloročných verzií a na rozdiel od Acer Helios 300 tu nenájdeme digitálny mini DisplayPort. Výrobca taktiež upustil od portu Thunderbolt 3 a čítačky SD kariet. Takmer všetky porty sú umiestnené na ľavej a pravej strane. Výnimkou je napájací konektor, ktorý sa nachádza na zadnej strane notebooku.

Na ľavej strane notebooku nájdeme zámok Kensington, sieťový Ethernet konektor RJ-45, dva porty USB typu A 3.1 a 3,5 mm jack pre headset. Pravá strana je vybavená USB portami typu C 3.1 a typu A 3.1 a konektorom HDMI 2.0.

Je to skvelá konfigurácia portov, aj keď schopnosť pripojiť iba jeden externý monitor nemusí uspokojiť všetkých profesionálnych užívateľov.

Ide o 15,6-palcový displej s Full HD rozlíšením 1920 x 1080 a matným povrchom. Je vyrobený pomocou technológie IPS, takže displej má široký vertikálny aj horizontálny pozorovací uhol. S priemerným jasom 270 nitov bude používanie notebooku v exteriéri trochu problematické.

Najdôležitejšie však je, že Acer Nitro 5 je vybavený panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, takže je fyzicky schopný zobrazovať 144 snímok za sekundu (fps). Tento displej ocenia najmä fanúšikovia rýchlych a intenzívnych hier, kde vysoká obnovovacia frekvencia a tým plynulejšia hrateľnosť má výhodu oproti konkurencii s nižším fps.

Displej Nitra 5 sa navyše môže pochváliť nielen trojcifernou obnovovacou frekvenciou, ale aj vynikajúcimi parametrami obrazu. V tomto prípade môžeme rátať so slušným kontrastom a prekvapivo dobrými farbami. Displej reprodukoval 97% farebného rozsahu sRGB, takže aj bez externého monitora môže notebook dobre pracovať s grafickými úlohami.

acer nitro 5 je svojim dizajnom ďaleko pred konkurenciou

Aj herný notebook do 800 eur dokáže milo prekvapiť svojím herným výkonom

Tento herný notebook do 800 eur je dodávaný v rôznych konfiguráciách. Môžete si vybrať z procesorov Intel alebo AMD a grafickej karty od lacnej série NVIDIA GeForce GTX 16 až po ultra výkonnú RTX 2060.

Procesor Intel Core i7 10750H sa nemá za čo hanbiť, ale je stále zreteľne slabší ako Ryzen 9 4900HS, ktorý je v súčasnosti lepšou voľbou v segmente špičkových notebookov od AMD. Je dobré vedieť, že Nitro 5 má k dispozícii na výber Ryzen 5 a 7 zo série 4000, takže každý fanúšik AMD si nájde niečo svoje.

V lacnejších konfiguráciách nájdeme grafiku NVIDIA GeForce GTX 16, ktorá nám neumožňuje prístup k Ray tracing-u alebo DLSS. Avšak jej výkon by vás nemal sklamať ani pri tých najnáročnejších hrách v rozlíšení Full HD. Náš testovaný model obsahuje GeForce RTX 2060 (bez Max-Q) so 6 GB pamäťou GDDR6. Tomuto modelu nechýba podpora pre spomínaný Ray tracing a DLSS, takže tieto grafické doplnky budete môcť vidieť v celej ich kráse.

Ako ukazujú výsledky testov, Acer Nitro 5 si vedie dobre pri práci s 3D softvérom aj pri hraní nových hier. Far Cry: New Dawn nie je pre RTX 2060 problémom (65 fps, Full HD, maximálne grafické nastavenie) a hry s ešte vyššími hardvérovými požiadavkami tiež podporujú slušné množstvo snímok za sekundu (fps). Shadow of Tomb Raider aj pri ultravysokom nastavení dosahuje perfektných 64 snímok za sekundu.

Čo sa týka RAM pamäte, Acer Nitro 5 poskytuje dva sloty SODIMM, takže máte možnosť maximalizovať svoju RAM až na 32 GB. Z našej vlastnej skúsenosti vieme, že 16 GB RAM je postačujúca pre herné zariadenia.

Notebooky v tejto sérii majú svoj vlastný štýl klávesnice. Po otvorení notebooku okamžite pochopíte, že ide o Acer Nitro, ktorý je charakteristický svojimi veľkými klávesami vyrobenými z vysoko kvalitného plastu. Klávesnica je nielen príjemná na dotyk, ale poskytuje aj hlboký chod. Dizajnérom sa tiež podarilo osadiť numerickú klávesnicu, čo určite ocenia používatelia pracujúci s dátami.

Klávesy hore-dole, doprava-doľava a Nitro Sense majú červené ohraničenie, ktoré ich dobre odlišuje od ostatných klávesov. Na rozdiel od Heliosu tu už nenájdeme nad klávesnicou tlačidlo Turbo, vďaka ktorému bolo možné zvýšiť rýchlosť ventilátoru na maximum.

Klávesnica má RGB podsvietenie. Farby a režimy osvetlenia je možné upravovať pomocou softvéru NitroSense.

Pod klávesnicou sa nachádza touchpad, ktorý bol tentokrát zbavený tlačidiel zodpovedajúcich funkciám ľavého a pravého tlačidla myši. Touchpad má stredne klzký povrch, takže posúvanie prstov po ňom je pohodlné a bezproblémové. Presnosť práce aj komfort používania sú veľmi dobré.

Zvyšné parametre pre Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 ponúka približne 5 hodín nepretržitej práce bez zdroja energie. Zdôrazňujeme však, že hovoríme o jednoduchých každodenných úlohách, ako je surfovanie po internete, chatovanie na sociálnych sieťach, písanie textov, práca v Microsoft Office a podobne.

Pokiaľ ide o hranie hier, tieto čísla výrazne klesajú. Najviac, čo sme dokázali dosiahnuť, bola výdrž batérie 1,5 hodiny. Preto je najlepšie byť stále pripojený do siete počas hrania. Na herný notebook do 800 eur je to však stále veľmi dobrý parameter.

Reproduktory umiestnené v rohoch opierky zápästia sú jediným kúskom hardvéru, ktorý na nás nezapôsobil. V skutočnosti znejú dosť nahlas a zreteľne a s podporou softvéru Acer TrueHarmony znie hudba dobre a nezaťažuje vaše uši príliš hlasnými basmi. Sada zabudovaných reproduktorov nebude stačiť pri hraní hier a stále odporúčame používať herný headset alebo decentné externé reproduktory, ktoré môžu byť ľahko pripojené cez Bluetooth.

Rovnako ako iné herné notebooky, aj Acer Nitro 5 má softvér, ktorý poskytuje prístup k prednastaveným profilom chladenia. Nastavenie maximálneho chladenia výrazne zvýšilo hluk a ponúklo iba mierne zvýšenie účinnosti chladenia.

Spodok notebooku sa celkom rýchlo zahrieva a v strede klávesnice sme namerali pri zaťažení teplotu 47 °C, čo je dosť vysoká hodnota aj pre túto triedu notebookov. Našťastie ľavá strana klávesnice, kde sa nachádzajú klávesy W, S, A, D, nie je až taká horúca, zjavne kvôli použitiu kvalitných materiálov.

Zhodnotenie produktu

4.7/5

Herný notebook do 800 eur Acer Nitro 5 nás veľmi prekvapil. Má atraktívny dizajn, slušný výkon a dobrú kvalitu spracovania. Telo notebooku určite nevyzerá lacno a vďaka kombinácii kvalitného matného čierneho plastu s červenými prvkami je notebook atraktívny nielen pre mladých ľudí, ale aj pre starších používateľov.

Notebook ponúka primerané množstvo portov, pohodlnú klávesnicu a obrazovku, ktorá je v tejto cenovej kategórii viac ako štandard. Reproduktory nepôsobia veľkým dojmom, ale bolo by nefér ich porovnávať s oveľa drahším modelom. Nie je potrebné hovoriť o jeho sile a výkone, lebo tento notebook vás určite nesklame.

Ak teda hľadáte výkonný a štýlový herný notebook a pritom chcete zostať v rozumnej cenovej relácii, potom je Acer Nitro 5 2020 dobrou voľbou. Ak kúpu ešte odložíte a našetríte viac penazí, potom vám odporúčame niektoré z tychto notebookov.