notebook na hry DELL G5

DELL g5

„It’s better to die on your feet than to live on your knees.“

Nový Dell G5 je presne ten typ herného notebooku, na ktorý sa možete obrátiť, ak nemáte neobmedzený rozpočet a nemôžete proste. dovoliť hernú beštiu ako napríklad Alienware tiež od DELL-u.

Nový Dell G5 vyzerá na prvý pohľad (a aj druhý) ako celkom obyčajný kancelársky notebook. Má iba máličko dizajnových čŕt, ktoré sú blízke pre herný notebook a preto je pomerne nenapádny. Vo vnútry nenápadného tela sa však skrýva pomerne prekvapivá a výkonná konfigurácia.

Nami testovaný Dell G5 nam ponúkol vynikajúci vysoký výkon prenesený vo Full HD obrazovku v skutočne vysokej obnovovacej frekvencii. Na podobný typ displeja u týchto lacnejších herných notebookov sme naozaj čakali už veľmi dlho a DELL ich konečne aj priniesol. Priali sme si, aby spoločnosť Dell ponechala viac dizajnových motívov z verzie 2019 avšak zvolili cestu väčšej nenápadnosti, čo ulahodí oku predovšetkým nenápadnejším hráčom.

Nenápadný herný notebook DELL g5

Herné notebooky  Dell vyzerajú celkom vkusne a držia sa seriózneho vzhľadu, vďaka ktorému nebude každý vedieť, že po práci dokážete stráviť celý večer hraním hier s online kamošmi. Hmotnosť notebooku je 2,34 kg a jeho rozmery sú 365,5 x 254 x 24,5 mm. Váhovo je to priemer a rozmermy tiež. Hrúbka notebooku by mohla byť oniečo nižšia, ale keď sa pozrieme na cenu, tak tých pár milimetrov G5-ke s radosťou odpustíme.

Veko notebooku je čisto čierne, no z boku pri správnom uhle emituje dúhové farby vďaka vykladaným trblietkam. (Tu sa hlavne nebojte, nie je to žiadne veľmi výrazné trblietkovanie, je to naozaj veľmi nenápadné a decentné.)

Pod klávesnicou Dell G5 je umiestnený dlhý LED pásik. V aplikácii Alienware Center si môžete zvoliť z 12 ľubovoľných farieb a upraviť ich jas. My však preferujeme vypnúť LED pásik v tmavých miestnostiach, nakoľko podvietenie v prípade úplnej tmy je dosť výrazné.

Sme trochu prekvapení tým, ako odlišný je nový model Dell G5 oproti modelu z roku 2019. Dell G5 z roku 2020 je viac menej celoplastový a jeho plastové panely pôsobia dosť lacno oproti starému modelu s hlinikovými panelmi.

Základný herný notebook Dell G5 začína na cene približne  1130 EUR a ponúka procesor Intel Core i7-10750H, 16 GB RAM, 512 GB SSD disk a grafický procesor Nvidia GeForce GTX 1660 Ti s pamäťou VRAM 6 GB.

O niečo drahší model v cene cca 1450 EUR  obsahuje to, čo základný model s vylepšením grafickej karty Nvidia GeForce RTX 2060 s 6 GB VRAM.

Najdrahší ‘stále dostupný’ model Dell G5 za 1550 EUR vychádza zo stredného modelu a obsahuje geniálnu grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Q s pamäťou VRAM 8 GB, ktorá uspokojí aj naozaj náročných hráčov.

Usporiadanie konektorov novoročného modelu nie je najšťastnejšie. Minuloročný model mal polovicu konektorov usporiadanú vzadu a na bokoch zostali len to najnutnejšie. Všetky porty sú tentokrát na ľavej a pravej strane, takže pri domácom nastavení sa káble nebudú môcť kde skryť.

Dell G5 má iba jeden USB-C konektor, ktorý je Thunderbolt 3. HDMI a DisplayPort zvládajú štandardné video výstupy. Tri USB porty ponúkajú jednoduché pripojenie vašich zariadení (aj keď dva z nich sú pomalé USB 2.0). K dispozícii je tiež sieťový konektor a slot na SD karty.

Nie sme najvačšími fanúšikmi Dell G5 a nemôžeme čakať, že nízkonákladový notebook zvládne všetko rovnako dobre ako Alienware M15, to určite nie.

ALE 15,6-palcový displej nám neskutočne prekvapil, nakoľko zvláda svoju úlohu veľmi dobre. Je to displej s rozlíšením 1080p s rýchlou obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Výkon tohto notebooku by sa na štandardnom 60Hz displeji neprejavil dostatočne výrazne, pretože dokáže vykresliť niektoré pomerne náročné detaily hier aj pri rýchlosti vyššej ako 60 snímok za sekundu.

Farebný rozsah displeja je dostatočný, sýtosť farieb vyvážená, jas priemerný s hodnotou 300 nitov na akékoľvek použitie v interiéri. Obrazovka má matný povrch, ako takmer každý herný notebook na trhu.

Aby ste prenikli do vysokého dynamického rozsahu HDR, potrebujete široký farebný rozsah, vynikajúci kontrast a veľmi vysoký jas. Displej notebooku Dell G5 má vynikajúci kontrast, ale ďalšie potrebné atribúty mu chýbajú.

Nenápadný nízkonákladový Dell G5

Seriózne parametre pre nie celkom herný notebook

Možno herný notebook Dell G5 má slabý design, lacné spracovanie a pomalý touchpad, ale to čo skrýva vo vnútru je už úplne niečo iné a hovorí samo o sebe. (tu si DELL dal naozaj naozaj veľmi záležať) Náš herný Dell G5 má výkonný procesor Intel Core i7-10750H, 16 GB RAM a 512 GB SSD disk. A na čom záleží najviac je grafická karta GeForce Nvidia RTX 2060. Za rovnakú cenu môžete dostať herný notebook Alienware M15 s procesorom Intel Core i5, grafickou kartou Nvidia GTX 1650 Ti a 8 GB RAM, čo nie sú zďaleka tak dobré parametre a v podstate si zaplatíte len za logo Alienware ale nie za výkonnú konfiguráciu.

Pri hraní Wolfenstein: Youngblood v ultra vysokých grafických detailoch a zapnutom RTX (ray-tracing) sme dosiahli úctyhodných 96 fps.

Far Cry: New Dawn bežala v priemere na 75 fps pri ultra vysokých grafických detailoch.

Klávesnica a touchpad však nepotešia každého, pretože klávesnica má rýchlu odozvu a naopak touchpad je značne pomalý.

Klávesy notebooku Dell G5 nemajú veľký odpor. Počas písania na nich môžete kĺzať a ich chod je tichý a nie väčší, ako by ste videli na niektorých tenkých a ľahkých notebookoch. Táto klávesnica sa hodí na hranie hier, pri ktorých sa vyžaduje mnoho za sebou rýchlych stlačení kláves. Klávesnica má dvojúrovňové podsvietenie a v tlačidle napájania nad klávesmi je snímač odtlačkov prstov.

Touchpad má slabú odozvu a musíte tlačiť príliš silno, aby systém zaregistroval túto akciu. Spätná väzba touchpadu je taká, ako pri lacnom notebooku. Výmena touchpadu za myš počas hrania však nie je žiaden veľký problém. Touchpad je vyrobený z plastu, ktorého povrch dobre napodobňuje textúru skla

príjemne prekvapenie v podobe výdrže batérie

Príjemne nás prekvapila výdrž batérie modelu Dell G5. Tento herný notebook zvládol streamovať video z YouTube nepretržitých 6 hodín a 12 minút. Dell nevydrží celodennú prácu bez pripojenia sieťového adaptéru, ale ako herný notebook sa nestratí v konkurencii.

 

Nedoporučujeme sa však spoliehať na integrované reproduktory. Zatiaľ čo ich čistota zvuku a stereo sú v poriadku, basy G5-tky su minimálne.

Dell G5 používa na chladenie tzv. duálny ventilátor, ktorý netrpí nepríjemným hlukom pri zaťažení.

Plocha nad klávesnicou sa počas hrania dosť zahreje, ale nie nad hranicu komfortu. Systém prúdenia vzduchu skrz spodné nasávacie mriežky a výstupom v zadnej časti funguje veľmi dobre.

 

Zhodnotenie produktu

4.2/5

Táto recenzia notebooku Dell G5 kritizovala určité nedokonalosti ako napr. pomalý touchpad, celoplastová konštrukcia, ale aj to, že notebook pôsobí dosť lacno oproti starému modelu. Naopak treba vyzdvihnúť kvalitnú klávesnicu, vysokú obnovovaciu frekvenciu displeja, dobrú výdrž batérie a výkonnú grafickú kartu. Treba si však uvedomiť, že nemôžeme porovnávať Dell G5 s Alienware, Razer Blade alebo MSI G66.
Vo finále Dell G5 5500 poskytuje vysoký výkon za málo peňazí a ak naozaj nechcete do notebooku na hranie vtlačiť niekoľko tisíc EUR, tak neváhajte. Heuréka dokáže nájsť aj výborne akcie na tieto notebooky, kde možu byť ešte lacnejšie ako uvádzame my.