dell alienware m15

Alienware m15 R4 (2021)

„Gamers don’t fear the apocalypse, we have seen it many times before“

Herný notebook DELL Alienware m15 R4 je dokonalým stelesnením herného notebooku. Možno to nie je najlepší stroj za 2500 EUR, ale poskytuje úpne všetko, čo potrebujete na nádherný herný zážitok. Vyniká najmä jeho biela základňa a komfortná klávesnica. Alienware m15 R4 je herný notebook, ktorý vám umožní hrať vaše obľúbené hry v 4K rozlíšení bez mihnutia oka. Naozaj. 4K úplne bez problémov.

Je pravda, že existuje niekoľko vecí, ktoré by sme si priali, aby výrobca urobil inak ale to už do určitej miery záleží aj na vás a vaších požiadavkach. Zaskočilo nás, že v predvolenom nastavení je ventilátor mimoriadne hlučný a tichšie nastavenie vedie k nadbytočnému prehrievaniu (ale zase nič exrémne). Umiestnenie portov je neprehľadné, hlavne keď sa bavíme  o funkčnosťi USB-C. Funkcia sledovania očí je síce pekná funkcia, ale zvyšuje požadovanú cenu notebooku. Za nás je to už prebytočný „luxus“.

Ako celok DELL Alienware m15 R4 funguje výborne a všetko, čo sme na ňom robili sme si od začiatku do konca užívali. Ak chcete minúť viac ako 2000 EUR za najmodernejší herný notebook, tak DELL Alienware m15 R4 je naozaj dobrá voľba a nebudete tohto nákupu ľutovať.

Herný notebook dell alienware je momentálne proste špičkou na trhu

Súčastné herné notebooky, ktoré prichádzajú denno denne na trch, majú veľmi často tendenciu vyzerať nadmerne pre-dizajnované často aj na úkor výkonu. Notebook  DELL Alienware m15 R4 je niekde medzi. Testovaný model má elegantné biele telo so šesťhrannými prieduchmi na vrchu. Farebné tlačidlo napájania Alienware, vkusný geometrickým vzor na veku a malé výstupky na prieduchy v zadnej časti. Model m15 R4 nevyzerá ani z ďaleka ako tradičný pracovný ale ani extrémne futuristický a uletený notebook. Po dizajnovej stránke jednoducho očarí ale nepobúri.

Čo sme naozaj ocenili je jeho veľkosť : 388,6mm x 305mm x 25,4mm a hmotnosť 2,4 kg. S 15-palcovým displejom by sa mal tento herný notebook ľahko zmestiť do väčšiny klasických tašiek. 

 

Ceny pri všetkých Alienware strojoch sú celkom vysoké, avšak ak už raz chcete notebook s logom Alien, viete že to nebude lacná yáležitosť. Najlacnejší model začína niekde pri 2150 EUR s DPH a v základe obsahuje procesor Intel Core i7-10870H, GPU Nvidia GeForce RTX 3070, 16 GB RAM, 256 GB SSD, displej 1080p s obnovovacou frekvenciou 300 Hz (toto je za nás jednoznačne STROP) a štvorzónovú RGB klávesnicu.

Ak však nedostatkom peňazí netrpíte, tak si kľudne viete zaobstarať aj herné monštrum s hodnotou niečo cez 4000 EUR. Táto najlepšia a najdrahšia verzia m15 R4 obsahuje procesor Intel Core i9-10980HK, GPU Nvidia GeForce RTX 3080, 32 GB RAM, 4 TB + 512 GB SSD, 4K OLED displej s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Obsahuje taktiež už spomínanú funkciu sledovania očí Tobii. V súčasnosti nie je k dispozícií výkonnejší herný notebook ako je táto najdrahšia verzia od DELL-u.

Verzia, ktorú sme mali možnosť pár dní testovať sa predáva za cca 2500 EUR s DPH a jej technické parametre sú niekde uprostred. Náš model obsahuje procesor Intel Core i7-10870H, grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 3070, 16 GB RAM, 1 TB SSD, 4K OLED displej s obnovovacou frekvenciou 60 Hz, funkciu sledovania očí Tobii a štvorzónovú RGB klávesnicu. Táto konfigurácia sa zdá ako rozumný krok. 

Faktom ale ostáva, že ak si zvolíte aj ten najlacnejší model, nič tým nepokazíte.

 

Rozmiestnenie konektorov na tele tohto herneho notebooku  si zaslúži pochvalu ale aj trošku kritiky. Vpravo nájdete dva porty USB-A a microSD port. Vľavo je ethernetový konektor, USB-A a 3,5 mm audio jack. V tomto prípade je rozmiestnenie konektorov v poriadku. ALE rozmiestnenie konektorov v zadu je čistý chaos. Okrem pomerne nepohodlného umiestnenia napájacieho konektoru, je tu ešte natlačné pripojenie grafického zosilňovača Alienware, port USB-C s podporou Thunderbolt 3, mini-DisplayPort a konektor HDMI. To už je aj na nás celkom dosť a spočiatku sme len pozerali, čo to tam všetko je a čo k čomu patrí.

USB-C port je už v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou eGPU systému a preto musí byť umiestnený na zadnej strane notebooku. USB-C port je však bežne používaný na nabíjanie telefónov a iných zariadení. Vďaka tomu, že herný notebook DELL Alienware má tento port iba jeden, je pripojenie týchto zariadení nepohodlné a nepraktické.

Herný notebook Alienware m15 R4 má na výber z dvoch displejov: rozlíšenie 4K a 60 Hz alebo 1080p a 300 Hz. Displej 4K je mimoriadne jasný a ponúka bohatú farebnú paletu o čom svedčí technológia OLED. Čo sa týka farieb, model m15 R4 dokáže zobraziť ohromných 211% sRGB spektra s farebnou presnosťou delta-E 0,32 (Čím bližšie k nule, tým lepšie; to je veľmi dobré skóre). Notebook G14 dosiahol 117% v škále sRGB a Helios 300 iba 106%. Čokoľvek zobrazíte na obrazovke m15 R4, bude pravdepodobne vyzerať úžasne.

Z kvalitatívneho hľadiska musíme spomenúť dva problémy. Po prvé, obrazovka je vysoko reflexná, najmä ak sedíte chrbtom k oknu. Po druhé, webkamera s HD rozlíšením 720p nefotí vôbec dobre a uprímne s týmto sme naozaj nepočítali. Je to veľmi prekvapujúce, že pri takejto cene tam naozaj dokazáli namontovať takto slabú webkameru. 

Čo sa týka výhod a nevýhod využitia funkcii sledovania očí pri hraní hier a streamovaní je nad rámec tejto recenzie. Nemyslíme si, že je príliš kontroverzné tvrdiť, že počet ľudí, ktorí chcú funkciu sledovania očí je pravdepodobne oveľa menší ako počet ľudí, ktorí chcú obrazovku s rozlíšením 4K.

Alienware svojim dizajnom do davu určite nikdy nezapadne

Herný notebook DELL Alienware m15 R4 sa radí naozaj k tým najvýkonnejším

Herný notebook DELL Alienware m15 R4 prináša špičkový herný výkon. Tento stroj je výkonný v rozlíšení 1080p a dokonca nezaostáva za konkurenciou v rozlíšení 4K s vysokým grafickým nastavením. 

Všetky hry bežali bez problémov s rozlíšením 4K, dokonca aj pri Ultra vysokých nastaveniach grafiky – s výnimkou funkcie Ray-tracing (RTX). Pri zapnutí funkcie Ray-tracing snímková frekvencia klesla na 20fps. Ak sú vašou požiadavkou hry s RTX funkciou v plnom rozlíšení 4K, pravdepodobne budete musieť siahnuť na vyššiu verziu modelu m15 R4.

Čo na nás však urobilo dojem, je sýtosť a spektrum farieb viditeľný najmä v skalnatých červených krajinách Doom Eternal. Obrazovka OLED podporuje nádhernú a žiarivú paletu farieb a žiadne iné médium to nezobrazuje tak krásne ako hranie hier.

Za zmienku stojí aj softvér Alienware, ktorý vám umožňuje nastaviť rýchlosť ventilátorov, osvetlenie a výkon pre rôzne hry a aplikácie. Softvér tiež dokáže udržiavať váš systém aktuálny a spojiť vás so zákazníckou podporou efektívne, rýchlo a jendoducho.

Zatiaľ čo niektoré herné notebooky majú plne mechanickú klávesnicu, notebook DELL Alienware m15 R4 uľahčuje prácu pomocou membránovej klávesnice. Každé stlačenie klávesy je jemné, s krátkym chodom a rýchlou odozvou. S klávesnicou sa pri práci robilo úplne pohodlne.

Okolo klávesnice je veľa priestoru, ktorý mohol byť čiastočne využitý a klávesy mohli byť rozmiestnené o niečo lepšie. Na druhej strane nás potešilo štvorzónové RGB sfarbenie, pri ktorom môžete zmeniť farby alebo ho úplne deaktivovať v softvéri Alienware.

Touchpad si na druhej strane vyslúžil najvyššiu chválu. Na rozdiel od drvivej väčšiny touchpad-ov je umiestnený tak, aby sa zabránilo chybným iterakciám dlane a presne kopíruje pohyby prstu. Stále však odporúčame myš na hranie hier.

Výdrž batérie je slabinou rady Alienware

Ak má herný notebook DELL Alienware m15 R4 jednu významnú slabinu, je to výdrž batérie. So stredným jasom a stabilným pripojením na internet mal notebook v lepšom prípade zhruba dve hodiny životnosti. Podľa našich testov je situácia pri hraní hier ešte slabšia a to 1h 14 minút. Je to lepšie ako nič, ale model m15 R4 nie je veľmi dobrým spoločníkom na dlhé výlety, pokiaľ nesedíte pri elektrickej zásuvke.

Jedna z našich najväčších sťažností na herný notebook Alienware m15 R4 súvisí s tým, ako notebook zvláda teplo. Pokiaľ ide o bežné teploty, málokedy sme videli, že GPU prekročí 60 stupňov celzia. Počas používania softvéru na produktivitu sa teplota touchpad-u pohybuje okolo 81 stupňov Fahrenheita a klávesnica málokedy prekročí 96 stupňov Fahrenheita. Limit komfortu je stanovený na 95 stupňov. Počas hrania však môže klávesnica dosiahnuť teploty presahujúce 108 stupňov Fahrenheita, čo môže byť nepríjemné, ak si medzi akciami necháte prsty na klávesnici.

Väčším problémom je ventilátor, ktorý je príliš hlasný. V softvéri Alienware je možné nastaviť profil ventilátora „Quiet (Tichý)“,čo môže spôsobiť nadbytočné prehriatie GPU pri hraní hier. Herný notebook m15 R4 je neuveriteľne hlasným zariadením aj podľa štandardov herných notebookov. Ani jeho predvolené nastavenie nevie nájsť balanc medzi hlukom a nadmernou teplotou.

Zhodnotenie produktu

4.4/5

Alienware m15 R4 je jeden z najlepších herných notebookov na trhu. A aby sme boli korektní, za 2200 EUR skutočne dostanete to, za čo si zaplatíte:  výkonnú GPU, rýchly SSD, nádherný dizajn a žiarivú obrazovku.

Aj keď by sme si priali, aby bol ventilátor o niečo tichší a batéria vydržala o niečo dlhšie, jedná sa v konečnom dôsledku o prijateľné problémy v prípade stroja, ktorý je navrhnutý predovšetkým na hranie hier.

Pokiaľ ide o konkurenciu, Zephyrus G14 stále stojí za zváženie, aj keď tento počítač má GPU poslednej generácie a jeho kúpa je zložitejšia než rok dozadu.

 

Oficiálna stránka výrobcu: https://www.dell.com/sk/p/alienware-m15-r2-laptop/pd