asus rog

Herný notebook Asus ROG Zephyrus G14

„FAILURE doesn’t mean GAME OVER, it means try AGAIN with experience“

Herný notebook Asus ROG Zephyrus G14 je to, o čom hráči snívali už dlhé roky. Jeho výkon je založený na najnovšom procesore AMD Ryzen 9-4900HS a špičkovej grafickej karte Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q. Grafika je následne prenášaná na Full HD 14-palcový displej. Jednoznačne ide o jeden z najlepších herných notebookov na trhu (2021). O jeho kvalitách svedčí aj mnoho ocenení získaných počas roka 2020.

Celkovo Asus Zephyrus G14 s jeho zložením znie až príliš dobre: životnosť batérie 11 hodín, špičkový hrateľný výkon a VR, manažment termoregulácie a chladenia zabraňujúci nadmernému prehrievaniu a dizajn, ktorý uspokojí každého hráča.

Nie, nieje to sen,už je to realita. Ako vidíte Asus ROG Zephyrus G14 je výkonný kompaktný herný notebook, s ktorým môžete hrať čokoľvek a kdekoľvek. Tento notebook je vybavený batériou s najvyššou životnosťou bez akýchkoľvek kompromisov.

Herný notebook Asus ROG Zephyrus G14 si zaslúži vašu pozornosť

Po dizajnovej stránke je herný notebook ASUS Zephyrus G14 niečo ako malý krásavec. Postupom času sú takmer všetky nové herné notebooky mimoriadne štíhle a ľahké. Často sme všetci prekvapení, kde sa do ich malých tiel vojde ponúkaný výkon, ktorý sa neraz rovná herným staniciam. Zephyrus G14 s rozmermi 325mm x 221mm x 17,8mm je mimoriadne kompaktný váži iba 1.58 kg. To z tohto krásavca robí najmenší a najľahší notebook na trhu v roku 2020. Notebook vďačí za svoju ľahkú váhu a elegantné telo materiálom ako magnézium a hliník, ktoré zvolili v ASUS-e ako voľbu čislo 1 pre dalšie roky.

Asus Zephyrus G14 je kompaktný 14-palcový herný notebook, ktorý ponúka veľa výkonu za dostupnejšiu cenu. Cena začína na cca 1200 EUR s DPH a pohybuje sa až do 2000 EUR s DPH vzhľadom na vami zvolenú konfiguráciu. V niektorých obchodoch je možné nájsť aj zľavnené varianty kde zľavnená cena pri nákupe základného modelu G14 môže klesnúť pod 1000 EUR s DPH
Už aj základná varianta ponúka nepochybne najlepšiu kombináciu ceny vs. výkonu: procesor AMD Ryzen 9-4900HS, pamäť RAM 16GB a grafická karta Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q GPU 6GB. Táto kombinácia ľahko zvládne väčšinu hráčskych požiadaviek. Asus je pripravený nielen na hranie hier, ale aj na tvorenie a produktivitu vďaka disku 1TB SSD a displeju 1080p 120Hz.

Základný model Zephyrus G14 sa predáva  s menej výkonným procesorom Ryzen 9-4900HS a grafickou kartou Nvidia GTX 1650. Aj napriek zníženiu pamäte RAM a úložnej kapacity na polovicu (8GB RAM a 512GB SSD) stále získate slušný herný notebook v danej cenovej relácii. Je v podstate bez konkurencie.
Horná cenová hranica je už poriadne nabitá. Je v konfigurácii s rovnakým procesorom, grafickou kartou, RAM a diskom SSD ako v konfigurácii za 1200 EUR s DPH. K tomu však dostanete naviac displej s vyšším rozlíšením 1440p 60Hz a mini LED RGB podsvietenie veka notebooku nazývaným aj AniMe Matrix. 

Po stranách notebooku nájdete množstvo šikovných portov (nie ako na nových macoch, kde máte jedno USB-c (OMG)). Na pravej strane sú dva porty USB 3.0 a port USB Type-C. Slot pre zámok Kensington je už starý známy a aspoň ako tak vám pomôže pre ukradnutím notebooku.

Na opačnej strane krásavca je napájací konektor, výstup HDMI 2.0b a ďalší port USB-C, ktorým notebook možete aj nabíjať. Na rovnakej strane potom ešte nájdete DisplayPort pre monitor a kombinovaný zvukový konektor pre slúchadlá a mikrofón (hurá).

Klasikou už ostáva adaptér pre bezdrôtové pripojenie  vybavený Wi-Fi 6 (Gig +) a Bluetooth 5.0.  Asus stavil pri tomto notebooku na vysokú rýchlosť pripojenia počas hrania hier a podľa nás urobil veľmi dobre. Funkčnosti tiež pomáha rýchle pripojenie bezdrôtových zariadení ako sú myš a reproduktory, kde nemáte najmenšiu šancu spozorovať akékoľvek oneskorenie.

Asus ponúka na výber dva 14-palcové displeje: 1080p 120Hz a 1440p  WQHD s nižšou obnovovacou frekvenciou 60Hz. 

Samotný panel ponúkal slušné farby a jas. Jeho jas je tiež nadpriemerný, čím prekonáva hravo iné notebooky v tejto kategórii. Vďaka AMD FreeSync je herný zážitok plynulý a bez trhania obrazu. Nedávne aktualizácie od Nvidie umožňujú, aby spárovaním tieto dve technológie spolupracovali a výsledok je vynikajúci.

ROG Zephyrus G14 môžme nazvať kľudne decentným svalnáčom

Slušný výkon za rozumnú cenu

Herný notebook ASUS Rog Zephyrus G14 je vyzbrojený grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q s 6 GB VRAM, čo z neho robí hernú beštiu pripravenú vyškoliť požiadavky všetkých nových hier..

Naše testy potvrdili pôsobivý herný výkon, ktorý poskytuje dostatočné snímkové frekvencie (fps) v širokej škále hier v rozlíšení 1080p v náročnom grafickom nastavení. Je to dôkaz toho, koľko výkonu je možné z tak kompaktného notebooku  dostať bez toho, aby sa prehrial alebo aby bol na dotyk horúci. Musíme potvrdiť, že toto nás veľmi prekvapilo.

Zephyrus G14 je vybavený na pripojenie VR headsetu, kde v teste výkonu SteamVR získal solídnych 9,8 z 11. Ten kto obľubuje aj súčasné VR hry si určite príde na svoje, nakoľko tento segment bude v nasledujúcich rokoch rásť neskutočným tempom. S týmto noteboom máte aspoň ako takú garanciu, že VR hry vám budú dobre fungovať ešte aj o rok, čo bohužial konkurencia ponuknúť nemôže.

Podsvietenie klávesnice je podľa nášho názoru maximálne nedostačujúce a do budúcnosti to ASUS musí vyriešiť inak. Každá klávesa má priehľadné písmo, ktoré po zapnutí podsvietenia svieti na bielo, čo je vcelku štandardná voľba dizajnu. Zdá sa však, že každé písmeno je umiestnené tak, že neprepúšťa dostatočné množstvo svetla a ten kto dokonale neovláda prstoklad na svojej klávesnici bude pekne nahnevaný.

Avšak ešte väčším problémom je únik svetla okolo a cez okraje klávesnice. Pri pohľade pod normálnym uhlom je možné LED podsvietenie skutočne vidieť cez medzery každej klávesy a osvetľuje klávesnicu ako vianočný stromček (not funny). Osvetlenie nie je úplne konzistentné v rámci každej klávesy. Výsledok je veľmi nerovnomerný a vytvára prekvapivo nevyriešenú záležitosť v inak bezchybnom dizajne.

Nad klávesnicou nájdete aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti reproduktorov a stlmenie mikrofónu. Ovládací panel Republic Of Gamers, vám dovolí sa viac pohrať a nastaviť si požadovaný výkon systému, s ohľadom na to, čo práve s notebookom robíte. Tento gadget nazývaný tiež ROG Armory Crate, vám ponúka praktické rozhranie na spravovanie výkonu CPU, GPU a ventilátorov.

Zephyrus G14 má tiež prekvapivo dobrý touchpad. Ten pri hráni v podstate nemáte ako využiť ale je dobré aspoň vedieť,  že tam také niečo je. Touchpad má uhlopriečku 4,1 x 2,4 palca a hladký povrch s čistými, zreteľnými kliknutiami a dobrým rozlíšením pravého / ľavého kliknutia. Multitouch gestá a manévre s dvoma prstami fungujú bezchybne a nemali sme s nimi pri testovaní absolútne žiadny problém.

V tomto Herný notebook Asus ROG exceluje na celej čiare

Herné notebooky sú povestné svojou krátkou výdržou. Zephyrus G14 však v tomto smere exceluje na celej čiare vynikajúcimi 11 hodinami a 32 minútami nepretržitého surfovania po webe. (za nás len WAU) To je dlhšie ako akákoľvek konkurencia a myslime si, že ešte pekne dlhú dobu to tak ostane. Je to určite dosť dlhá výdrž na to, aby ste mohli vyraziť von bez toho, aby ste so sebou museli vziať aj nabíjačku.

 

Vďaka dvojici 2,5-wattových reproduktorov a ďalšiemu páru 0,7-wattových výškových reproduktorov ponúka Zephyrus G14 robustný zvuk a skvelú hlasitosť pre tak malý notebook. Chvíľkami bolo dokonca celkom príjemné počas hrania používať reproduktory a nie slúchadlá.

Zvuk je spracovaný technológiou Dolby Atmo (za nás veľké plus). Zahrnutá aplikácia Dolby Atmos umožňuje vybrať si z niekoľkých prednastavených zvukových režimov, optimalizovaných pre hry, filmy atď. Môžete tiež vytvoriť vlastné režimy pomocou equalizera na doladenie zvuku podľa vášho vkusu. Tu nám však trošku chýbalo nastavenie výrobných nastavení možnosťou jedného tlačidla.

 

Zephyrus G14 nemá žiadny problém s teplom napriek prítomnosti komponentov generujúcich teplo vo vnútri tenkého kovového šasi. Pri väčšom zaťažení po dlhšiu dobu, napríklad pri hraní hier po dobu 45 minút, sa notebook znateľne zahreje, ale nie je na dotyk nebezpečný.

 

Zhodnotenie produktu

4.4/5

Herný notebook Asus ROG Zephyrus G14 nie je len skvele zariadenie, ale tiež najmenší herný notebook na trhu a môže sa pochváliť najdlhšou výdržou batérie zo všetkých herných notebookov na trhu. Displej je vynikajúci, zvuk bohatý a robustný a výkon, ktorý ponúka procesor AMD Ryzen 9-4900HS a grafická karta Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q, patria k tomu najlepšiemu z herného odvetvia. Skutočnosť, že toto všetko môžete získať za relatívne malé množstvo peňazí, je tiež úžasná.

Notebook má niekoľko zjavných problémov, napríklad chýbajúcu webkameru a prekvapivo nepríjemne podsvietenú klávesnicu. Ale okrem týchto relatívne malých problémov, je najnovší herný notebook od Asus dobre navrhnutý. Poskytuje lepší výkon ako akýkoľvek podobne veľký herný notebook a to často s veľkým odstupom. Je to náš obľúbený malý herný notebook a jeden z najlepších herných notebookov, aké kedy boli vyrobené.

K vzniku tejto recenzie nám pomohli svojim obsahom weby:

https://www.techvia.sk/

https://techspot.com/