herny notebook dell

Dell G5 15 SE

„Games the only legal place to kill stupids.“

Herný notebook Dell G5 15 SE  je vo viacerým smeroch výnimočný. Je jasným dôkazom, že aj cenovo dostupné herné notebooky už v dnešnej dobe nešetria na výkone a z priateľnú cenu si dokážete zaobstarať fakt slušné herné zariadenie. Vďaka vylepšenému procesoru AMD Ryzen a výkonnej grafickej karte AMD Radeon dokáže najnovšia G5 držať úplne v pohode krok s drahšími strojmi. Na notebooku Dell G5 môžete v kľude hrať aj tie najlepšie počítačové hry pri plynulých a veľmi priateľných snímkových frekvenciách. Veľkým plusom je hlavne jeho batéria, ktorá vydrží naozaj dlhšie ako konkurencia.

Za naozaj prijateľnú sumu, dokážete mať pred sebou skvelý, cenovo dostupný herný notebook. Samozrejme má aj niekoľko nedostatkov ako sú napríklad slabšie reproduktory a klávesnica, ale nový Dell G5 15 SE je jedným z najlepších cenovo dostupných  herných notebookov, ak hľadáte slušný výkon a nemáte moc veľký rozpočet.

Herný notebook dELL za naozaj rozumnú cenu

Dell G5 15 SE pôsobí naozaj veľmi elegantne a až prémiovo aj napriek svojej nižšej cene. Vďaka striebornému povrchu, ktorý pri zachytení svetla vyžaruje jemný dúhový efekt. Tento strieborný povrch je v kontraste s čiernym interiérom a RGB klávesnicou. G5 15 je dostatočne vkusný na to, aby ste si ho priniesli do kaviarne a zároveň má dostatok vkusu zameraného pre hráčov. Herný notebook DELL G5 je trochu robustný s rozmermi 366mm x 254mm x 22mm palcov a hmotnosťou 2,5 kg, stále však partí na stranu ľahších herných notebookov. Ohľadom veľkosti: ak si novu G5 chcete so sebou niekam vziať, majte po ruke veľkú tašku.

Dell G5 15 SE začína na prijateľných 950 EUR s DPH a v tejto základnej konfigurácií získate procesor AMD Ryzen 5 4600H, 8 GB RAM, 256 GB SSD disk, grafiku AMD Radeon RX 5600M a 15,6-palcový 1080p displej s obnovovacou frekvenciou 60Hz. Vylepšením modelu za 1 200 EUR získate dvojnásobne vyššiu pamäť RAM 16 GB a vyššiu obnovovaciu frekvenciu 144Hz.
Verzia G5-tky v hodnote 1200 EUR obsahuje procesor Ryzen 7 4800H, 16 GB RAM a 512 GB SSD disk. Ak si priplatíte cca  150 EUR navyše, môžete získať aj 1 TB SSD disk, čo by sme reálne asi aj odporúčali.

Herný notebook Dell obsahuje všetko podstatné, čo sa týka pripojiteľnosti. Na ľavej strane nájdete HDMI 2.0 port, mini DisplayPort, USB 2.0 SuperSpeed, ethernetový konektor a USB-C s dvoma portami, ako aj konektor pre slúchadlá. Čítačka SD kariet je umiestnená vpravo. Rozloženie je veľmi dobre rozložené a nemali sme počas testov žiadny problém aj keď sme potrebovali využiť viacero typov konektorov.

Dell G5 15 SE obsahuje displej s rozlíšením 1920 x 1080p a 144 Hz, vďaka čomu vyzerajú hry a filmy skvele.

Farebný výkon modelu G5 sa odráža v pôsobivých 108% farebného rozsahu sRGB. Pre porovnanie Razer Blade 15 má 105% a model Asus Zephyrus G14 sa blíži k 117%.

Herný notebook Dell tiež ponúka slušný jas, ktorý prekonáva Blade 15, ale model Zephyrus G14 má o niečo vyšší jas.

Štýlový dizajn Dell G5 SE

Herný notebook dell g5 má naozaj príjemné parametre

Vďaka procesoru AMD Ryzen R7 4800H a grafickej karte AMD Radeon RX 5600m zvládne Dell G5 15 SE väčšinu bežných hier v rozlíšení 1080p s plynulou fps.

Herný notebook dell G5 15 SE obsahuje technológiu Game Shift, ktorá umožňuje aktivovať špeciálny výkonnostný režim jednoduchým stlačením klávesy „G“ (alebo F7). Funkcia Game Shift zvýši výkon ventilátorov na maximum, aby bol notebook dobre chladený aj počas náročných herných momentov.

Procesor AMD Ryzen R7 4800H a RAM 16 GB z neho robí schopný viacúčelový stroj, pri ktorom sme nikdy nenarazili na žiadne veľké problémy počas produktivity.

Herný notebook Dell sa osvedčil aj pri základných úpravách videa, pretože trvalo len 6 minút a 43 sekúnd, kým sa prekódovalo video v rozlíšení 4K na 1080p. To je o niečo rýchlejšie ako Zephyrus (6:59) ale oveľa rýchlejšie ako Blade 15 (10:47).

Dell G5 15 dokázal do šasi vtesnať klávesnicu plnej veľkosti s numerickou klávesnicou. Priľnavý matný povrch klávesnice je na dotyk príjemný, ale pri pokuse o rýchle písanie nám klávesy pripadali príliš malé a plytké.

Touchpad notebooku sa zdá byť trochu menší aj pre notebook tejto veľkosti, ale nemali sme žiadne problémy s jeho používaním pri posúvaní webových stránok hore a nadol alebo pri zväčšovaním obrázkov.

Potešilo nás, že klávesnica s RGB podsvietením je plne prispôsobiteľná pomocou aplikácie Alienware Command Center, vďaka čomu si môžete vychutnať rovnakú sadu možností osvetlenia, akú nájdete na herných notebookoch vyššej triedy Alienware.

Klávesnica obsahuje štyri svetelné zóny s predvoleným nastavením vo farbe dúhy. Môžete si ju však naprogramovať tak, ako sa vám páči, či už chcete, aby celá klávesnica žiarila jednou statickou farbou alebo pulzovala do rôznych odtieňov. Konkrétnym hrám môžete dokonca priradiť témy osvetlenia. Robustnosť RGB osvetlenia je príjemná vlastnosť.

Užasná výdrž batérie g5 SE

Dell G5 15 SE vydrží takmer celý pracovný deň, tj. 7 hodín a 13 minút nepretržitého surfovania po webe. Pre porovnanie Zephyrus G14 11:32 a Razer Blade 15 iba 5:48. Je dobré mať notebook Dell pripojený k sieti pri dlhom hraní hier, ale bez problémov zvládne byť produktívny a celý deň surfovať po webe. Výdrž batérie nás popravde celkom prekvapila nakoľko ide o lacnejší notebook.

Reproduktory modelu G5 15 SE sú pôsobivo hlasné, ale so zmiešanou kvalitou zvuku. 

Zhodnotenie produktu

4.7/5

Dell G5 15 SE je vynikajúci cenovo dostupný herný notebook, ktorý ponúka vysoký výkon, farebný a rýchly displej a atraktívny dizajn. Procesor AMD a grafická karta zvládnu základný multitasking a hranie pri rozlíšení 1080p. Jeho prispôsobiteľná RGB klávesnica mu dodáva vkus. Má tiež vynikajúcu výdrž batérie a praktický režim, vďaka ktorému sa počas hrania hier príliš neprehrieva.

Ak hľadáte skvelý herný notebook v okolo 1000 EUR  nový G5 15 SE je tá správna voľba.

Oficiálna stránka výrobcu: https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/dell-g5-15-special-edition-gaming-laptop/spd/g-series-15-5505-laptop