acer predator

Acer Predator Triton 500

„It’s better to die on your feet than to live on your knees.“

Herný notebook Predator Triton 500 od výrobcu Acer, je medzi konkurenciou starý známy už nejakú tú dobu. Bez ohľadu na konfiguráciu, ktorú si vyberiete, kúpite si plnohodnotný herný stroj, ktorý je výkonný, tenký, ľahký a hlavne je veľmi spoľahlivý. Dostanete tiež veľkú 15,6-palcovú obrazovku s obnovovacou frekvenciou 300 Hz. Rozmer obrazovky sme si naozaj užili a je to fajn  užívať si hry na takejto veľkosti. A áno, vaše hry budú skutočne schopné bežať pri 300 fps ak budete chcieť.

Acer Triton 500 môžete rovnako dobre používať na hry, na prácu a nebudete ľutovať. Notebook zvláda takmer všetky úlohy spojené s produktivitou a obrazovka je dostatočne veľká na to, aby poskytovala jasný prehľad v textových editoroch a prehliadačoch, filmoch, hudobných aplikáciách a videohrách.

Výdrž batérie by mohla byť o niečo lepšia, rovnako ako klávesnica a zabudovaný softvér. Ale celkovo je herný notebook Acer Triton 500 jedným z najlepších herných notebookov, ktoré si momentálne môžete kúpiť.

Herný notebook Predator prináša výnimočný dizajn

Jedna z našich najobľúbenejších vecí mnohých užívateľov na hernom notebooku Predator Triton 500 je ako elegantne vyzerá. Jeho telo je z čierneho plastu a kovu s vkusne osvetleným logom Predator na zadnej strane obrazovky. Veko je v hornej časti zaoblené na hranách čo notebooku dodáva futuristický nádych a odlišuje ho od klasických laptopov. Predator notebook má hrúbku iba 17,8mm, čo je v porovnaní napríklad a Alienmi naozaj málo a pri hmotnosti 2,08 kg nebudete mať vôbec pocit, že so sebou vláčite „kovadlinu“.

Podľa toho aký model/konfiguráciu chcete resp. potrebujete, herný notebook Predator Triton 500 môže byť stredne drahý a samozrejme aj extrémne drahý. Najvyšší model Predatora sa pýši cenou okolo 2500 EUR s DPH (v porovnani napr. s najvyššou verziou Aliena je to stále lacné) a obsahuje pomerne dosť výkonný hardvér vzhľadom na cenu: procesor 10. generácie Intel Core i7 10750H, grafická karta Nvidia GeForce RTX 2080 Super, 32 GB RAM a 1 TB SSD disk.

Na druhom konci pri najlacnejších predatoroch je konfigurácia za cca 1500 EUR s DPH, ktorá obsahuje procesor 10. generácie Intel Core i7 9750H, grafickú kartu Nvidia GeForce RTX 2060, 16 GB RAM a 512 GB SSD disk. Cena je prístupnejšia na Slovenské pomery a hry budú aj naďalej fungovať dobre. Všetky modely Triton 500 prichádzajú s rovnakou obrazovkou s rozlíšením 1080p a 300Hz. Veľkosť zabudovaného disku SSD je však nízka a pri nových hrách môže byť niekedy celkom problém dosiahnuť 100 až 200 fps.

Triton 500 je dodávaný so širokou škálou konektorov, ktoré sú distribuované pomerne rovnomerne na oboch stranách notebooku. Na ľavej strane nájdete napájací konektor, Ethernet port, USB-A, HDMI a dva samostatné 3,5 mm konektory pre mikrofón a zvuk.

Vpravo nájdete USB-C konektor, dva USB-A a mini DisplayPort. Našou jedinou výhradou je to, že ak používate veľký adaptér USB-C zablokujete DisplayPort aj jeden z konektorov USB-A.

Na displej herného notebooku Acer Predator Triton 500 jednoducho nemôžeme povedať nič zlé. Tento 15,6-palcový displej s rozlíšením 1080p je sám o sebe dosť slušný, aj keď v oblasti farebnej škály trochu zaostáva za konkurenciou. Jas je dostatočne silný na to, aby osvetlil aj najtmavšiu miestnosť.

Bez ohľadu na to, ktorý model Triton 500 si vyberiete, získate obrazovku s rozlíšením 1080p a obnovovacou frekvenciou 300 Hz. To znamená, že by ste teoreticky mohli dosiahnuť 300 fps pri hraní hier za predpokladu nižšieho nastavenia grafiky.

Predator je po dizajnovej stránke veľká chuťovka

Skvelé parametre za rozumnú cenu

Pokiaľ ide o herný výkon, herný notebook Predator Triton 500 naplno využíva svoj impozantný hardvér. Okrem spracovania každej hry v Ultra grafickom nastavení, Acer dosiahol 100+ fps takmer pre každú hru a v prípade Age of Empires 200+ fps.

Triton 500 samozrejme dokáže ľahko zvládnuť aj úlohy spojené s produktivitou. Bez ohľadu na to, koľko hudby alebo videa sme streamovali, koľko videokonferencií sme vytočili, alebo koľko kariet sme mali otvorených v

Chrome, systém proste nespomalil. Vstavaná webkamera a mikrofón fungujú perfektne a tomu napomáha aj veľká obrazovka.

Ak existuje nejaký problém v dizajne Tritonu 500, je to klávesnica. Tenká membránová klávesnica pôsobí plasticky a stiesnene s veľmi krátkym chodom jednotlivých kláves. Napríklad tlačidlo ‘Delete’ je malý výbežok priamo nad klávesou ‘Backspace’, čo je dosť nepríjemné.

Touchpad s uhlopriečkou 104mm x 63,5mm je dostatočne veľký a pohotový, ale neustále prekáža pri používaní klávesnice. Dlaň pri písaní je takmer vždy uložená na touchpade, čo spôsobuje všetky možné druhy chýb pri písaní textu. Nastavenia touchpadu môžete upraviť v systéme Windows 10.

Herný notebook Predator by mohol mať vyššiu výdrž batérie

Jednou z oblastí, v ktorej Triton 500 nepodáva dobrý výkon, je výdrž batérie ale na to si už pomaly pri vykonnejších herných notebookoch v naších recenziach začíname zvykať a nepozastavovať sa nad tým. Od spustenia  systém vydržal iba 2 hodiny a 24 minút pri surfovaní na internete, čo je naozaj nič moc. To je dosť málo aj oproti  priemeru 3:40 pre herné notebooky z naších recenzií. To nemusí byť problém ak ste doma a hráte, ale mohlo by to predstavovať určité problémy pri práci kdekoľvek mimo zdroja elektriny. Táto kategória za nás veľké mínus.

 

Triton 500 obsahuje celkom slušné reproduktory, ktoré sú umiestnené v rade tesne nad klávesnicou. Testovali som reproduktory v hernom, televíznom aj zvukovom prostrední. Zatiaľ čo basy boli trochu vyblednuté, zvuk bol všeobecne čistý a hlasný. K dispozícii je tiež viacej USB a audio konektorov pokiaľ preferujete headset.

Zvuk je spracovaný technológiou Dolby Atmo (výborná voľba). Aplikácia Dolby Atmos umožňuje vybrať si z niekoľkých prednastavených zvukových režimov, optimalizovaných pre hry, filmy atď. Môžete tiež vytvoriť vlastné režimy pomocou equalizera na doladenie zvuku podľa vášho vkusu. Tu nám však trošku chýbalo nastavenie výrobných nastavení možnosťou jedného tlačidla.

 

Všetko má žiaľ svoju cenu: systém sa môže veľmi rýchlo zahriať. Počas hrania hier sme namerali teplotu 83 stupňov Celzia na GPU. Aj keď to je v rámci prevádzkových parametrov GPU, klávesnica začína byť nepríjemná na dotyk. Systém sa môže ľahko zahriať počas intenzívneho hrania hier.

 

Zhodnotenie produktu

4.4/5

Herný notebook Acer Predator Triton 500 má silný výkon, nádhernú obrazovku s 300 Hz a inteligentný dizajn. Netreba však ignorovať niekoľko nevýhod: slabá výdrž batérie, klávesnica a pomerne vysoká cena.

Triton 500 je herný notebook, ktorý sa oplatí vlastniť. Môžete mať notebooky v podobnej cenovej relácii od spoločností Razer, MSI a Alienware, ale Triton 500 si drží svoj náskok vďaka ambicióznej obrazovke a všestrannému použitiu. Ak hľadáte herný notebook v cene medzi 1700 až 2600 USD, Triton 500 môže byť tou správnou voľbou.

Oficiálna stránka výrobcu: https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-series/predatortriton500